luty, 2018

16LUT7:00 pm10:00 pmBałkańskie Święto Wina: Sarakina Balkan Band - 16.02.7:00 pm - 10:00 pm Klub u Bazyla, ul. Norwida 18A

Szczegóły

Bilety w sieci Ticketos: https://ticketos.pl/event/588/Balkanskie-swieto-Wina.html
30zł (przedsprzedaż)
35zł (w dniu koncertu)
Znawca wina i bułgarskich obyczajów Stojan Uzunov opowie o Święcie Wina „Trifon Zarezan” i odbędzie się prezentacja obyczaju podcinania winorośli. Wieczór kontynuować będziemy przy bułgarskich tańcach z muzyką zespołu SARAKINA BALKAN BAND. Można będzie zatańczyć takie bułgarskie tańce jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica.

TRIFON ZAREZAN (właśc. Dzień Świętego Tryfona) – święto wina, obchodzone w Bułgarii i w innych państwach bałkańskich mające prawdopodobnie swój początek w kulcie Dionizosa. Nazwa święta pochodzi od imienia chrześcijańskiego świętego – Tryfona. Podstawowy obrządek tego święta, czyli podcinanie winorośli, wykonywane jest głównie przez mężczyzn, właścicieli winnic i ma przypominać o nadchodzącej wiośnie. Obecnie święto wygląda w sposób następujący: po specjalnej, świątecznej liturgii w cerkwi, hodowcy winorośli udają się grupami do winnic, prowadząc ze sobą muzyka. Po odcięciu gałązek mężczyźni zwijają w wianki, które kładą na swych czapkach. Po obrzędzie podcinania w winnicy następuje wspólna biesiada i tańce. Święto tradycyjnie kończy się w karczmie, gdzie zbierają się wieczorem wszyscy mężczyźni.

STOJAN UZUNOW – Bułgar od wielu lat mieszkający w Warszawie, którego pasją jest uprawa winorośli i tańce bałkańskie. Stojan Uzunow zapoczątkował w Polsce wspólne obchodzenie tego święta.

SARAKINA BALKAN BAND to polsko-bułgarsko grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku. http://www.sarakina.art.pl

SARAKINA BALKAN BAND tworzą:
Jacek Grekow – kaval, gajda, akordeon
Jan Mlejnek – klarnet, tambura
Anna Klebus – vocal
Mateusz Bielski – kontrabas

Stojan Uzunov – prowadzenie tańców

Więcej

Kiedy

(Piątek) 7:00 pm - 10:00 pm

Gdzie

Klub u Bazyla

ul. Norwida 18A

X