marzec, 2018

22MAR7:00 pm9:00 pmBuffalo Philharmonic Orchestra7:00 pm - 9:00 pm Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1

Szczegóły

Pierwszy raz w Polsce Buffalo Philharmonic Orchestra z udziałem Conrada Tao (fortepian) pod dyrekcją JoAnn Falletty w ramach lubelskiej edycji 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Perły muzyki amerykańskiej w 100. rocznicę urodzin Leonarda Bernsteina oraz 120. rocznicę urodzin George’a Gershwina

W dniach 21-23 marca 2018r. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ponownie zagości w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas lubelskiej edycji festiwalu usłyszymy trzy światowej klasy zespoły, które zaprezentują przekrojowy program z repertuaru muzyki klasycznej.

Buffalo Philharmonic Orchestra została założona w 1935 roku po wielu nieudanych próbach stworzenia lokalnej orkiestry symfonicznej. Podczas Wielkiego Kryzysu orkiestrę wspierano ze środków federalnych Works Progress Administration i Emergency Relief Bureau. Przez dziesięciolecia orkiestra rozwijała się pod opieką wybitnych dyrygentów, takich jak William Steinberg, Josef Krips, Lukas Foss, Michael Tilson Thomas, Julius Rudel, Semyon Bychkov i Maximiano Valdes. Współpracowała również z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Isaac Stern, Aaron Copland, Van Cliburn, Igor Strawiński, Renee Fleming czy Yo-Yo Ma, odbywając liczne trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych, Europie i Kanadzie.

Orkiestra, we współpracy z wytwórniami Naxos i Beau Fleuve, nagrała 40 płyt o bardzo zróżnicowanym repertuarze, które zyskały aprobatę międzynarodowej prasy, zdobyły dwie nagrody Grammy i są emitowane w rozgłośniach radiowych na całym świecie. BPO zaangażowała się w wieloletni projekt, którego celem jest prezentacja współczesnej muzyk oraz odkrywanie zapomnianych kompozytorów z dawnych lat. Projekt ten został uhonorowany wieloma nagrodami ASCAP w kategorii Adventurous Programming.

Od 1940 r. stałą siedzibą orkiestry jest Kleinhans Music Hall, obiekt zaprojektowany przez duet architektów Eliel i Eero Saarinen oraz wpisany na listę National Historic Landmark. Kleinhans Music Hall cieszy się międzynarodowym uznaniem jako jedna z najlepszych sal koncertowych w Stanach Zjednoczonych.

Conrad Tao – fortepian

Zasłynął na całym świecie jako pianista i kompozytor, cieszący się uznaniem krytyków i publiczności. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. tytuł Presidential Scholar in the Arts, złoty medal YoungArts, statuetkę Gilmore Young Artist oraz Avery Fisher Career Grant.

JoAnn Falletta – dyrygentka

JoAnn Falletta cieszy się międzynarodową sławą jako ambasadorka muzyki, inspirująca artystka i mistrzyni amerykańskiej muzyki symfonicznej. Pełni rolę kierownika muzycznego Buffalo Philharmonic Orchestra oraz Virginia Symphony Orchestra. JoAnn Falletta jest również głównym dyrygentem Ggościnnym Brevard Music Center.

Program:
SAMUEL BARBER
Symfonia nr 1, op. 9
GEORGE GERSHWIN
Koncert F-dur na fortepian i orkiestrę
I. Allegro
II. Andante con moto
III. Allegro agitato
KRZYSZTOF PENDERECKI
Adagietto z „Raju utraconego” na orkiestrę
LEONARD BERNSTEIN
Tańce symfoniczne z West Side Story
I. Prologue
II. „Somewhere”
III. Scherzo
IV. Mambo
V. Cha Cha
VI. Meeting Scene
VII. „Cool” Fugue
VIII. Rumble
IX. Finale

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat – w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

BILETY:

– kasa CSK
– eventim.pl

CENA BILETÓW
40 ZŁ – 80 ZŁ

Więcej

Kiedy

(Czwartek) 7:00 pm - 9:00 pm

Gdzie

Spotkania Kultur

Plac Teatralny 1

X