marzec, 2018

24MAR6:00 pm8:00 pmLady Pank - koncert Kwidzyn6:00 pm - 8:00 pm Hala Widowsikowo - Sportowa Kwidzyn ul. Wiejska 1, Hala Widowsikowo - Sportowa Kwidzyn ul. Wiejska 1

Szczegóły

Bilety:
Galeria Grudziądzka u;. Konarskiego 45

Zespół Lady Pank to jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Powstał we Wrocławiu, we wrześniu 1981 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora, Jana Borysewicza związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Drugim z założycieli Lady Pank był Andrzej Mogielnicki – główny autor tekstów piosenek zespołu. Wokalistą Lady Pank jest Janusz Panasewicz.

Pierwszym utworem zarejestrowanym (również wokalnie) przez Jana Borysewicza była „Mała Lady Punk”, której tytuł stał się inspiracją dla nazwy zespołu, jednak aby nazwa nie sugerowała, że grupa wykonuje muzykę punk rockową, drugi człon nazwy został zmieniony na „pank”. Kolejny utwór, „Minus 10 w Rio”, został już nagrany z Januszem Panasewiczem w roli wokalisty. Tak powstał trzon grupy, która z krótkimi przerwami, już od 35 lat błyszczy na polskiej scenie muzycznej. Pierwszy skład zespołu skrystalizował się na początku 1982 roku: Jan Borysewicz – gitara solowa; Janusz Panasewicz – śpiew; Paweł Mścisławski – bas; Edmund Stasiak – gitara oraz Jarosław Szlagowski – perkusja. W tym składzie zespół nagrał pierwszy długogrający album pt. „Lady Pank” (1983), który rozszedł się w ponad milionowym nakładzie i do dziś jest jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Kolejny album, „Ohyda” (1984), potwierdził klasę zespołu i wybitny talent kompozytorski twórcy jego przebojów. Pochodzące z tamtego okresu piosenki „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta”, „Wciąż bardziej obcy”, „Fabryka małp”, „To jest tylko rock and roll” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już dwa pokolenia słuchaczy. Każdy kolejny album Lady Pank spotykał się z ogromnym zainteresowaniem fanów zespołu i krytyków.

W roku 1985 zespół wyjechał z kraju na występy zagraniczne, które w tamtych czasach były na tle szarej, polskiej codzienności niezwykłym wydarzeniem. Od Wielkiej Brytanii, przez Finlandię i Związek Radziecki aż po kilkutygodniowe tournee po Stanach Zjednoczonych, gdzie zespół został zauważony przez amerykańskich promotorów i zaproszony do współpracy. Amerykański sen Lady Pank jest już owiany legendą, w USA został wydany album „Drop Everything” (odpowiednik debiutanckiej płyty „Lady Pank” z 1983 roku nagrany po angielsku), lecz w efekcie zespół podjął decyzję o powrocie do kraju i kontynuowaniu działalności w ojczyźnie.

W 1986 roku ukazał się album „LP 3”, a tuż po nim „O dwóch takich, co ukradli księżyc” będący ścieżką dźwiękową filmu rysunkowego o tym samym tytule nagrany przez Jana Borysewicza wspomaganego wokalnie przez Janusza Panasewicza. Premierze filmu towarzyszył cykl koncertów pt. „Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu krainy leniuchów”. Z tego okresu pochodzi jeden z największych hitów zespołu, „Marchewkowe pole”, do dziś wykonywany przez Lady Pank na koncertach. Zarówno film, jak i płyta odniosły taki sukces, że w 1988 roku została wydana jej druga część. Tu można powiedzieć o pewnego rodzaju ironii, kiedy zespół rockowy znany ze swojej kontrowersyjności nagrywa piosenki do filmu dla dzieci. Jednak Lady Pank był zespołem, który już wówczas łączył dwa pokolenia – rodziców i dzieci.

Zespół Lady Pank wystąpił również w tym czasie na festiwalu Midem w Cannes oraz na Tokio Music Festival, gdzie Jan Borysewicz został uhonorowany nagrodą dla najlepszego kompozytora za utwór „Mniej niż zero”.

W czerwcu 1986 roku zespół został decyzją władz zawieszony na rok za skandal, jaki wywołał podczas jednego z koncertów we Wrocławiu. Krótki kryzys nie wpłynął jednak na kondycję muzyczną Borysewicza, który już dwa lata później skomponował trzy wielkie przeboje, do dziś regularnie prezentowane przez stacje radiowe: „Tacy sami” i „To, co mam” i najsłynniejszy z nich – „Zostawcie Titanica”. Wszystkie ukazały się na bardzo popularnej wówczas płycie „Tacy sami”. W tym samym roku, podczas kolejnej trasy koncertowej w USA, doszło jednak do rozpadu grupy. Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza opuścili pozostali muzycy i dopiero w 1990 roku Jan Borysewicz powołał nowy skład z Kostkiem Joriadisem, Piotrem Urbankiem i powracającym do zespołu Jarosławem Szlagowskim. W tym składzie powstał szósty już album Lady Pank z kolejnym wielkim hitem „Zawsze tam, gdzie ty”. Jest to do dziś jedna z najczęściej prezentowanych przez stacje radiowe polskich ballad. Borysewicz zaprosił do współpracy nowego tekściarza, Jacka Skubikowskiego, który stworzył wszystkie teksty na ten album.

W 1991 roku zespół ponownie zawiesił działalność (znowu podczas koncertów w USA), jednak jego legenda budowała się nadal mimo braku aktywności muzycznej. Krajowe listy przebojów podbijały kolejne single z płyty „Zawsze tam, gdzie ty”: „Co mnie to obchodzi” i „Jak igła”.

Z ogromnym impetem zespół Lady Pank wrócił w roku 1994 wydając naszpikowaną przebojami i nagraną w odświeżonym składzie płytę „Na Na”. Album wydała wkraczająca wówczas na polski rynek międzynarodowa firma KOCH International, która zdecydowała się postawić na legendę polskiego rocka, jej nowy wizerunek i dość mocny, rockowy materiał muzyczny. I wygrała. Album „Na Na” uzyskał status platynowej płyty i przyniósł takie hity, jak „Na co komu dziś”, „Na Na”, „Młode orły” czy „Zabić strach”. Powołany wówczas skład zespołu [do Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza dołączyli Krzysztof Kieliszkiewicz (bas), Kuba Jabłoński (perkusja) i Andrzej Łabędzki (gitara)] z jedną zmianą (w 2001 roku zespół opuścił Andrzej Łabędzki) funkcjonuje w powodzeniem do dnia dzisiejszego.

Od tego czasu, z regularnością co dwa, trzy lata, zespół nagrywa kolejne płyty i lansuje kolejne przeboje. „Znowu pada deszcz”, „Słońcem opętani”, „7-me niebo nienawiści”, „Stacja Warszawa” (największy polski przebój 2004 roku), „Strach się bać”, „Wenus Mars”, „Mój świat bez ciebie”, „Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą” śpiewają kolejne pokolenia fanów. Ostatni studyjny album „Maraton” ukazał się w 2011 roku, a po nim zespół zaprezentował dwa albumy koncertowe: „Symfonicznie” (2012) zarejestrowany wspólnie z Orkiestrą Symfoników Gdańskich i „Akustycznie” (2015). Ten pierwszy jest prawdziwym ewenementem na polskim rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o płyty koncertowe, ponieważ do dziś znajduje się na liście największych bestsellerów muzycznych OLiS.

Borysewicz, od lat prowadzi równolegle solową działalność muzyczną pod szyldem Jan Bo. Dotychczas ukazały się cztery płyty z gitarową muzyką, w jakiej specjalizuje się lider Lady Pank: „Królowa ciszy” (1988), „Wojna w mieście” (1992), „Moja wolność” (1996), „Miya” (2010). Formacja Jan Bo przygotowuje nowy materiał na 2016 rok. Ponadto w 2003 roku wydał płytę z Pawłem Kukizem pod szyldem Borysewicz-Kukiz, który stał się ogromnym sukcesem komercyjnym osiągając status platynowej płyty. Janusz Panasewicz również ma na swoim koncie dwa solowe albumy: „Włóczykij” (2008) i „Fotografie” (2014).

Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada własne oficjalne internetowe radio „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym RMFon.pl.

Na pierwszą połowę 2016 roku zapowiadana jest kolejna premierowa płyta Lady Pank. Obecnie zespół pracuje nad nią w studiu nagraniowym. 2016 to również rok jubileuszu 35-lecia istnienia Lady Pank. Z tej okazji przygotowywany jest szereg wydarzeń medialnych i jubileuszowa trasa koncertowa, która rozpocznie się w drugiej połowie 2016.

Więcej

Kiedy

(Sobota) 6:00 pm - 8:00 pm

Gdzie

Hala Widowsikowo - Sportowa Kwidzyn ul. Wiejska 1

Hala Widowsikowo - Sportowa Kwidzyn ul. Wiejska 1

X