8 Letnia Akademia Jazzu – BARTOSZ DWORAK QUARTET w Wytwórni

Opublikowano: 6 sierpnia, 2015
8 Letnia Akademia Jazzu – BARTOSZ DWORAK QUARTET w Wytwórni

6 sierpnia uczczony został Zbigniew Seifert, wybitny muzyk jazzowy, nazywano go Johnem Coltranem skrzypiec. Podczas pierwszej części wieczoru upamiętnił go Bartosz Dworak, młody polski skrzypek. Po nim na scenie Wytwórni wystąpiła gwiazda światowego formatu – Mark Feldman.  Goście Wytwórni zostali świadkami szczególnego zderzenia kultur.

Interpretacja utworów Seiferta w wykonaniu dwóch zupełnie różnych zespołów rzuciła nowe światło na ponadczasową muzykę Zbigniewa Seiferta.

Zaproszenie Bartosza Dworaka na koncert poświęcony twórczości Zbigniewa Seiferta wydawało się naturalną konsekwencją zeszłorocznego sukcesu tego wybitnego polskiego skrzypka na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie im. Zbigniewa Seiferta. Dworak okazał się najlepszy spośród pięciu finalistów.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie. W 2013 r. ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec dra Henryka Gembalskiego. W 2010 r. powołał do życia kwartet sygnowany własnym nazwiskiem; jest również współzałożycielem elektrycznego kwartetu Sandwich On The Floor.

Bartosz Dworak świetnie odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych, dzięki czemu jest uczestnikiem wielu różnych stylistycznie przedsięwzięć. Od 2007 r. jako instrumentalista współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem. W 2008 r. dołączył do grupy Mango Collective (hip-hop, soul), a od 2012 r. jest członkiem grupy Klezzmates (klezmer, jazz, world music).

8 Letnia Akademia Jazzu – BARTOSZ DWORAK QUARTET w Wytwórni

Foto Stanisław Wadas