12 marca w Impart Centrum przy ul. Piłsudskiego 19 odbędzie się koncert zespołu RGG i Roberta Więckiewicza pod szyldem ich wspólnego projektu „Planet LEM” zainspirowanego twórczością Stanisława Lema – pisarza, futurologa, filozofa i eseisty, absolutnej legendy literatury science fiction. Punktem wyjścia stała się nowa płyta RGG – „Mysterious Monuments On The Moon” – której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema pochodzącymi z książek „Solaris” oraz zbioru felietonów „Planeta LEMa”, czytanymi przez Roberta Więckiewicza.
RGG to jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego, ostatni koncertowy skład legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki. Jest to grupa perfekcjonistów, którzy każdy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy traktują jako wartość samą w sobie.
Na 2023 rok formacja przygotowała szereg koncertowych niespodzianek. Jedną z nich jest projekt stworzony wspólnie z jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Robertem Więckiewiczem. Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.
W projekcie „Planet LEM” improwizowany charakter muzyki RGG współistnieje na równych prawach z ekspresją znakomitego aktora, który z właściwą dla siebie gracją wchodzi w świat literacki Lema, odsłaniając w prezentowanych fragmentach charakterystyczny język pisarza, pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie dwóch światów – muzycznego i aktorskiego – powoduje, że wspólnie wymyślona koncepcja nabiera momentami charakteru performatywnego, gdzie wartością jest otwartość i niejednoznaczność. Nie ma tutaj dysonansu, nie ma pomieszania kontekstów – całość stanowi sygnowany kompetencją wykonawczą, inteligencją i emocjonalnością tworzących improwizowany hołd złożony Stanisławowi Lemowi.
W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.
Dyskografia:
2003 – „Scandinavia”
2006 – „Straight Story”
2007 – „Unfinished Story: Remembering Kosz”
2009 – „True Story In Two Acts”
2011 – „One”
2013 – „Szymanowski”
2015 – „Aura”
2017 – „Live@Alchemia” (z Evanem Parkerem)
2018 – „RAFA” (z Trevorem Wattsem)
2018 – „City Of Gardens” (z Vernerim Pohjolą i Samuelem Blaserem)
2019 – „Memento”
2021 – „Mysterious Monuments On The Moon”
2022 – „Endorfina”
Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.
Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.
Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwecjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.
Robert Więckiewicz
Aktor filmowy i teatralny, urodzony w 1967 w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia.
Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w „Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Grał w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego.
Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.
Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą, m.in. aż pięciu Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej. Ostatnie przed pandemią filmy i seriale z Więckiewiczem w rolach głównych to m.in. „Kler” Smarzowskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego, „1983”– pierwsza polska produkcja dla platformy Netflix, „W2”, najnowszy projekt Smarzowskiego i „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – pełnometrażowy debiut Mateusza Rakowicza.
RGG & Robert Więckiewicz „Planet LEM” – koncert
12 marca | godz. 19:00
Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19
Bilety: strefakultury.pl
[mat.pras]
Foto : materiały prasowe organizatora