Nowi goście Akademii Sztuk Przepięknych na 24. Pol’and’Rock Festival!

Opublikowano: 18 czerwca, 2018
Nowi goście Akademii Sztuk Przepięknych na 24. Pol’and’Rock Festival!

Himalaista Janusz Gołąb, Komediowe Show Hipnozy, pokaz filmu „Najlepszy” Łukasz Palkowskiego, stand-up oraz inne atrakcje na Akademii Sztuk Przepięknych!

Znamy kolejnych gości i artystów, który odwiedzą Akademię Sztuk Przepięknych na tegorocznej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Jurek Owsiak, w trakcie cotygodniowej audycji „Zaraz Będzie Ciemno” w Antyradiu, ogłosił, że z festiwalowiczami spotka się himalaista Janusz Gołąb (uczestnik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2), a na Akademii będzie można wziąć udział w pokazie filmu „Najlepszy” (w reżyserii Łukasza Palkowskiego), stand-upie oraz Komediowym Show Hipnozy.

Pełen line-up tegorocznej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata można znaleźć na oficjalnej stronie www.polandrockfestival.pl.

JANUSZ GOŁĄB

Członek Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 roku. Wspina się od 1986 roku. Jest zasłużonym alpinistą, himalaistą, taternikiem oraz pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Złotym Medalem i Złotym Krzyżem Zasług. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzył zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (w latach 1978-2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych w historii polskiego alpinizmu wspinaczek o charakterze alpejskim. Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” i pełnił tę funkcję aż do jej rozwiązania.

Był także członkiem komisji wypraw przy Polskim Związku Alpinizmu oraz sprawował funkcję vice prezesa do spraw sportowych w Klubie Wysokogórskim w Gliwicach.

1997 – Samotne wejście wschodnią ścianą na najwyższą górę obu Ameryk Aqongaguę (6960m). Wejście odbywało się w stylu non stop i zajęło 23 godziny;
1999 – Poprowadzenie nowej, ekstremalnie trudnej drogi na wielkiej wschodniej ścianie Kedar Dome w Himalajach (Gharwal). Przejście trwało 16 dni;
2002 – Ekstremalne wspinaczki na Alasce przy lodowcu Buckskin – m.in. pierwsze przejście lewego filara na Bear Tooth;
2003 – Próba zdobycia tego jednego z nielicznych dziewiczych siedmiotysięczników Karakorum – Kunyang Chhish East (7400 m) stylem alpejskim;
2000 – Pierwsza Polska wyprawa wspinaczkowa na Grenlandię praz poprowadzenie nowej drogi Planeta Spisek (VIII-, A3+, 10 dni) na Szczycie Nalumassortoq;
2004 – Wraz z Grzegorzem Skorkiem zaatakował ponad 2 km wysokości bardzo trudną północną ścianę Chan Tengri (7010 m) z zamiarem poprowadzenia nowej drogi. W trakcie załamania pogody, podczas wycofywania się ze ściany, doszło do tragedii. 18 lipca Grzegorz Skorek w czasie zjazdów spadł wraz z blokami skalnymi, z których zbudowane było stanowisko. Janusz Gołąb poturbowany przez trzy lawiny w ciągu dziewięciu zjazdów, mimo kontuzjowanej nogi, osiągnął podstawę ściany, gdzie zabiwakował bez sprzętu, a następnego dnia dotarł do bazy;
2012 – Pierwsze zimowe wejście na Gaszerbrum I (wraz z Adamem Bieleckim). Wejścia dokonano bez użycia tlenu;
2014 – Zdobycie K2 (8611m). Atak szczytowy przeprowadził z niższego obozu C3, bez użycia aparatury tlenowej;
2015 – Drugie, a zarazem najszybsze polskie przejście Filara Cassina na Denali (6200m – 3 dni) na Alasce;
2016 – Podejście pod Cerro Torre.

Janusz Gołąb / Fot. Piotr Tomala

HIMALAYAN CAMP NA AKADEMII SZTUK PRZEPIĘKNYCH

Himalayan Camp to miejsce, które Cię zainspiruje! Tu dowiesz się jak bezpiecznie realizować podróżnicze marzenia i jak przygotować się do wypraw.

Tegoroczna, siódma już edycja odbędzie się podczas wszystkich dni trwania festiwalu na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych. Będzie można skorzystać z atrakcji, które już na stałe wpisały się w krajobraz wioski:

szkolenia wspinaczkowe oraz ścianka wspinaczkowa,
slackline’y,
szkolenia z zakresu najnowszych rozwiązań technologicznych i sprzętowych w outdoorze
warsztaty Nordic Walking,
prelekcje podróżników,
pokazy filmów górskich w ramach woodstockowego KINA ADVENTURE.

Rozegrane będą:

VII Woodstockowe Otwarte Mistrzostwa Wspinaczkowe,
VI Woodstockowe Mistrzostwa Nordic Walking,
VI Woodstockowe Zawody Tableboulderowe,
Zawody Slackline,
Zawody na torze rowerowym.

Nie zabraknie również:

warsztatów prowadzonych przez ratowników GOPR,
ruchomej ścianki wspinaczkowej sali.rocks,
Odkrywca Zdobywca – czyli atrakcji dla dzieci,
szkoleń z zakresu sprzętu outdoorowego prowadzone przez firmę PAJAK,
strefy komfortu.

Wioska Himalayan Camp na 23. Przystanku Woodstock / Fot. Basia Litzner

STAND-UP NA AKADEMII SZTUK PRZEPIĘKNYCH

Stand-up to już tradycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata! Również i w tym roku na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych nie zabraknie tej formy rozrywki. 1 sierpnia o 20:00 grupa pod wodzą Mariusza Kałamagi rozbawi do łez wszystkich festiwalowiczów!

Mariusz Kałamaga – gospodarz wieczoru, od samego początku na komediowej scenie festiwalu (czyli od 2012 roku). Wspólnie z kabaretem Łowcy.B zapoczątkowali ten jakże istotny punkt Akademii Sztuk Przepięknych. Z Woodstockiem związany na różne sposoby, ambasador bicia rekordu Guinessa (największa orkiestra recyclingowa w 2010 roku), wokalista i założyciel zespołu Ja mmm CHyba Ściebie, z którym grał zarówno na Małej (2012), jak i na Dużej (2013) scenie festiwalu. Oprócz tego organizator Międzygalaktycznego Miasteczka Superbohaterów na ASP oraz związanego z nim przemarszu. Ostatnio godnie reprezentujący Fundację WOŚP w Wielkim Meczu kontra TVN. Obecnie komik zajmujący się formą stand-up, radiowiec i konferansjer. Ogólnie człowiek orkiestra, starający się zarazić innych pozytywną energią.

Rafał „Rutek” Rutkowski – absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Dyrektor artystyczny Teatru Montownia. Występował m.in. w serialach „Daleko od noszy” i „Przepis na życie”. Na stałe związany z warszawskimi teatrami Krystyny Jandy, oraz z teatrem Komedia. Znany jest także z występów solowych. Spopularyzował w Polsce gatunek one-man show. Od kilku lat współtworzy scenę stand-upową w Polsce. Regularnie występuje w klubach w całej Polsce, oraz na galach stand-up comedy.

Tomasz „Boras” Borkowski – Zwycięzca Antrakt Stand-up Festiwal 2016. Uczestnik Gali Stand-upu 2017. Urodzony komik, pogrzebany romantyk. Nie kłamie. Nie kradnie. Zabija.

Adam Van Bendler – Charyzmatyczny, sceniczny wulkan energii z Trójmiasta. Historie Adama, oparte na własnych, życiowych błędach bawią do łez nawet największych smutasów. Relacje rodzinne, damsko-męskie, podróże czy nawet zwykła wizyta w sklepie, w przypadku Adama jest ciągiem sytuacyjnych żartów, opowiedzianych w mistrzowski sposób. Występował na najlepszych festiwalach i w najpopularniejszych programach telewizyjnych. Plastyczna twarz oraz dobry kontakt z każdym rodzajem publiki, gwarantuje czysta rozrywkę na najwyższym poziomie.

Adam Grzanka – Jest prawdziwym Hutasem bo pochodzi z Nowej Huty. Kiedyś zajmował się kabareciarstwem w Formacji Chatelet, ale trzeba się było przebierać. Jest metalowcem bo i słucha i pracował na kombinacie, kocha widok wytapianej surówki bo to industrialno-romantyczne. Jest hokeistą, a dokładniej Łotrem, dlatego uprawiacze tego sportu mają na jego stand-up wejście za darmo. Sprawdzając jak silne są męskie słabości doprowadził swoje życie do takiego stanu że musi o tym opowiadać, dlatego robi stand-up.

Mariusz Kałamaga / materiały prasowe

KOMEDIOWE SHOW HIPNOZY
ARTUR MAKIEŁA

Komediowy Spektakl Hipnozy to podróż na obrzeża świadomości, w którym gwiazdami stają się ochotnicy z publiczności. Oto spektakl, o którym widzowie opowiadają jeszcze długo po jego zakończeniu.

„Podczas Show zabieram widzów w niesamowity świat potęgi ich własnych umysłów. Nazywam się Artur Makieła i jestem hipnotycznym showmanem. Pokazuję ludziom drogę, do wyższych stanów świadomości, w których do głosu dochodzi dziecięca wyobraźnia i niczym nieskrępowana radość. Podczas show, poprzez zabawę z dużą dawką humoru, ochot-nicy doświadczają niesamowitych stanów umysłu. Być może zastanawiasz się czy hipnoza jest prawdziwa, czy to jakaś ściema. Przyjdź na spektakl i doświadcz na żywo.”

Zapraszamy do Dużego Namiot ASP w czwartek (2 sierpnia) o godz. 16:00!

Warsztaty z hipnozy na 23. Przystanku Woodstock – Fot. Michał Sandecki

POKAZ FILMU „NAJLEPSZY” W REŻYSERII ŁUKASZA PALKOWSKIEGO
„GDY SŁABOŚĆ STAJE SIĘ SIŁĄ”

W środę – 1 sierpnia o godz. 18:00 na Akademii Sztuk Przepięknych w trakcie 24. Pol’and’Rock Festval odbędzie się pokaz filmu „Najlepszy”, w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film jest biografią Jerzego Górskiego, polskiego triathlonisty i zdobywcy tytułu „podwójnego ironmana”, który w tym roku będzie gościem Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

„Najlepszy” – to nowy film reżysera kinowego hitu „Bogowie”. Twórca tym razem znów sięgnął po życiorys niezwykłej osoby. Człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.

Głównym bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

W rolach głównych będzie można zobaczyć: Jakuba Gierszała, Janusza Gajosa, Magdalenę Cielecką, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Kota, Mateusza Kościukiewicza, Adama Woronowicza, Artura Żmijewskiego, Annę Próchniak, Kamilę Kamińską i Szymona Warszawskiego.

Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, który w tym roku odebrał nagrodę podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, za zdjęcia do „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego.

Producentem filmu jest: Iron Films sp. z o.o. Koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o.o., Lutetia Sp. z o.o., Cavatina Sp. z o.o., Instytucja Kultury „Odra-Film” we Wrocławiu, Monternia.pl Sp. z o.o. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutor: Dystrybucja Mówi Serwis.

[mat.pras.]