Z utęsknieniem wypatrując wiosny i czekając na moment, w którym na poznańskich ulicach ponownie rozleją się promienie kwietniowego słońca, zacieramy ręce, bo o NEXT FEST Music Showcase & Conference wiemy już coraz więcej. Krajowi headlinerzy i gwiazdy jutra dołączają do line-upu drugiej edycji festiwalu, który odbędzie się już za trzy miesiące w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski meldujemy się w dniach 18-20 kwietnia!
Już na tym etapie skład NEXT FEST Music Showcase & Conference robi wrażenie – przypomnijmy, że do tej pory obecność potwierdzili m.in. Kacperczyk, Kasia Lins, Karaś/Rogucki, Lordofon czy Sara James. Czeka nas także sporo niespodzianek, w tym koncert powracającego Fismolla, występ Małgorzaty Ostrowskiej czy trio Łona x Konieczny x Krupa na jednej scenie. A to przecież jedynie wierzchołek góry skrywającej prawdziwe skarby, którymi są licznie przybywający do Poznania debiutanci.
NEXT FEST Music Showcase & Conference 2024 – III ogłoszenie
W dobie stadionowego, momentami pstrokatego popu, na polskiej scenie pojawiła się artystka, o której muzyce napisano, że dla niej chciałoby się mieć złamane serce. Ładunkiem emocjonalnym swoich piosenek, Kaśka Sochacka mogłaby obdzielić całe pokolenie twórców. Słodko-gorzkie teksty cudownie skomponowanych utworów stały się przepisem na ogromny sukces.
Niezaprzeczalnie AVI to jedna z najbardziej wyrazistych postaci na polskiej scenie hip-hopowej ostatnich lat, zarówno w zakresie stylu rapowania i pisania tekstów, jak i budowanego wizerunku. Konsekwentnie podążanie własną ścieżką opłaciło się – znakomicie przyjmowanie płyty, stale powiększające się grono słuchaczy oraz solidna pozycja na scenie to wizytówka artysty, który w ubiegłym roku wydał pokryty platyną album „Mały książę”.
Bez łatwych wyborów, wielkich kontraktów i szeroko zakrojonej promocji, za to w zgodzie z samą sobą, ze szczerością w głosie oraz mądrością i humorem w tekstach. Niewyobrażalny sukces autorskiego projektu Justyny Chowaniak – Domowe Melodie, jednego z największych fenomenów rodzimej sceny, a następnie jego kontynuacja pod szyldem Jucho, to dowód na to, że wyświechtany frazes „muzyka broni się sama” jest nadal aktualny i prawdziwy.
Ten wyjątkowy, charyzmatyczny głos zna coraz więcej słuchaczek i słuchaczy. Nie tylko dzięki występowi w jednej z edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, którą Oskar Cyms wygrał. Przede wszystkim dzięki singlom takim jak „Daj mi znać” i debiutowi płytowemu „Nigdy wcześniej”. Rusina to bez wątpienia jeden z najciekawszych polskich raperów młodego pokolenia. Wcześniej kojarzony raczej z podziemną sceną, po rozpoczęciu w 2022 roku współpracy z Def Jam Recordings wypłynął na szerokie wody. Jego debiut „Energia wygrywania” uzyskał status złotej płyty.
Znacie ją doskonale z poznańskiego duetu Rebeka, który dał nam niezapomniane kawałki takie jak „Unconscious” czy „Stars”. Ten rozdział jest jednak zamknięty, a Iwona Skv rozpoczyna nowy, solowy. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy tęsknią za jej wyjątkowym, głębokim głosem i elektronicznymi kompozycjami – w połowie roku ukaże się jej debiutancki album solowy! Doświadczenia zdobywane w innych zespołach z szeroko rozumianej rodzimej sceny alternatywnej (m.in. New People, Crab Invasion) doprowadziły Alicję Boratyn oraz Jakuba Sikorę do decyzji o wspólnych projekcie Efekt? Ala Zastary, czyli nieznośnie chwytliwa i zarazem wyrazista odsłona elektronicznego indie, która wniosła mnóstwo świeżości i lekkości, czego znakomitym przykładem jest ubiegłoroczny album „POTWORY”.
W jej kawałkach usłyszycie indie pop, rap czy dźwięki ukulele. Nicole Trębacz nie lubi koncentrować się na jednym gatunku muzycznym. Niedawno przeprowadziła się do Warszawy, żeby spełniać muzyczne marzenia. O pierwszych miesiącach w nowym miejscu posłuchacie w singlu „Wielkie Miasta”. Stan Zapalny to artysta pełen kontrastów, które umie opakować w przemyślany pop z elementami rocka. Trudno o lepszą definicję brzmienia, w którym zakochały się polskie radiostacje.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to zapiszcie ten pseudonim, bo BLU to postać, wokół której dzieje się coraz więcej i kto wie, być może właśnie jesteśmy świadkami początku kariery, która odciśnie swój wyraźny ślad na rodzimym popie. Urodziła się w Polsce, od lat związana jest z Wielką Brytanią, a w jej muzyce słychać echa muzyki z całego świata. Jako ENY, Sharon Kosobucka udowadnia, że oryginalny głos i świetne umiejętności operowania nim pozwalają odnaleźć się w każdym anturażu dźwięków, czego przykładem są kolejne produkcje prezentowane przez artystkę, o czym można było przekonać się podczas jej występu na żywo w renomowanym cyklu BBC Introducing.
Rozmarzona, obdarzona potężnym głosem irys zaprasza do swojego magicznego świata. Młoda artystka pisze i komponuje, pracuje nad swoją debiutancką EP-ką, której zwiastunem jest oniryczny singiel „Spaliło mi dom”. Powstały w 2021 roku zespół June 66 zarazi pozytywną energią i porwie do wyśmienitej zabawy. To wszystko w rytm świeżych kawałków inspirowanych hair metalowymi brzmieniami rodem z lat 80. Na co dzień Zieliński komentuje piłkarskie mecze najlepszych angielskich czy włoskich drużyn. Po godzinach zaś zajmuje się muzyką i pracuje nad debiutanckim albumem. Znajdziecie na nim pełno gitar, neo soulu czy pulsującej elektroniki.
Introwertyczny, outsiderski pop, który chwyta za serce. Minimalistyczne, pełne uroku brzmienie piosenek Jana Marczewskiego pozwala tekstom wybrzmiewać z całą mocą i wbijać się do głowy na długo. Artysta zachwyca szczerością muzyki (tworzonej wspólnie z producentem Wojtmanem), w której elementy indie spotykają się z ciepłą, odprężającą elektroniką. Filip Matyszczak, jak na przedstawiciela młodego pokolenia przystało, swobodnie porusza się po TikToku i Spotify, gdzie możecie znaleźć jego kawałki, zawieszone pomiędzy muzyką alternatywną, a rapem. Wiśniosz nie ucieka od trudnych emocji, które są wiodącymi tematami jego utworów. Stylistyczna mieszanka emo, pop punku i rapu także nie należy do muzyki łatwo przyswajalnej, lecz nikt tu nie zamierza chodzić na skróty dążąc do szczerości przed słuchaczami i samym sobą. Tym bardziej godna pochwały jest umiejętność łączenia tych wszystkich elementów w wyraziste brzmienie, które zapada w pamięć od pierwszego odsłuchu.
Przestrzeń dla niezależnych wytwórni i wymiany doświadczeń
NEXT FEST to również miejsce do prezentacji najciekawszych zjawisk muzycznych w Polsce oraz wyjątkowych przeglądów niezależnych wytwórni w duchu box in the box. W tym miesiącu do grona ogłoszonych showcase’ów dołączyła Antena Krzyku. W ramach ich selekcji muzycznej na NEXT FEST zagrają Only Mess, Penthouse i Steve Martins. Swój program zaprezentują też zespoły z Peleton Records, Niebieskiego Labelu i 33 Records.
Rozpoczęcie nowego roku oznacza również przyspieszenie prac nad ostatecznym kształtem NEXT FEST Music Showcase & Conference, a co za tym idzie intensywnym przygotowywaniem części merytorycznej wydarzenia. Panele dyskusyjne, warsztaty i inne aktywności, które czekają na uczestniczki i uczestników, mają za zadanie odpowiadać na najważniejsze pytania, jakie zadawane są dziś w szeroko rozumianym środowisku muzycznym. Poznański showcase skierowany jest do wszystkich, nie tylko do osób związanych z branżą rozrywkową. To znakomita okazja, by poznać kulisy współczesnego rynku muzycznego, zrozumieć obowiązujące trendy i wspólnie zastanowić się nad jego przyszłością. Szczegóły konferencyjnej części festiwalu ujawnione zostaną w najbliższych tygodniach.
[mat.pras.]
[foto – materiały prasowe organizatora]