Wieczór Flamenco: Paco de Lucía in memoriam 26.02.2023 | 19:00 Sala Witrażowa

Opublikowano: 12 lutego, 2023
Wieczór Flamenco: Paco de Lucía in memoriam 26.02.2023 | 19:00 Sala Witrażowa

Dokładnie w 9-tą rocznicę odejścia Paco de Lucíi zapraszamy na Wieczór Flamenco poświęcony jego pamięci. W ten wyjątkowy Wieczór zagra utalentowany i utytułowany hiszpański gitarzysta Carlos Piñana, nie mniej utalentowany austriacki gitarzysta Rainer Maria Nero, a towarzyszyć im będzie na instrumentach perkusyjnych Miguel Ángel Orengo. Muzycy zabiorą nas w świat instrumentalnego flamenco, sentymentalny, głęboko osadzony w klasyce, gdzie szczerość przenika się z namiętnością. Wybrzmi też oczywiście kilka utworów z repertuaru Paco, a my powspominamy 2 ostatnie wrocławskie koncerty Mistrza organizowane w 2007 i 2011 r.

🎸Carlos Piñana pochodzi z Kartageny, z rodziny, w której miłość do muzyki flamenco od pokoleń przekazywana była z ojca na syna. Nie dziwi więc, że to właśnie ojciec, Antonio Piñana, był jego pierwszym nauczycielem, który, jak się wydaje, miał decydujący wpływ na jego muzyczną edukację. Bowiem pomimo studiowania gitary klasycznej w Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie i w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji, Carlos Piñana zasłynął właśnie jako gitarzysta flamenco. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów tego gatunku, czego potwierdzeniem są liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, jakimi artysta został uhonorowany przez jury międzynarodowych festiwali i instytucje kultury. Jest wśród nich nagroda Alumbre 2001 przyznawana przez Emma Egea Foundation, nagroda dziennika „La Opinión de Murcia” oraz pierwsze miejsca zdobyte podczas festiwali: Cantes Mineros, Cordoba Flamenco Art Festival i Calasparra’s National Festival of Young Flamencos.

Poszukując dialogu pomiędzy flamenco a innymi tradycjami muzycznymi, Carlos Piñana otwiera się na współpracę z muzykami z całego świata, dotychczas pracował między innymi z Yungchen Lhamo z Tybetu, Fathy Salamą z Egiptu, Naseerem Shammą z Iraku, z muzykami marokańskimi (Said Chaibri, Francoise Altan, Aicha Redouane) oraz hiszpańskimi (Estrella Morente, Juan Manuel Cañizares, Carles Benavent, Javier la Torre, Jorge Pardo), z Irlandczykiem Rossem Daly’m grającym na kreteńskiej lirze oraz z muzykami jazzowymi, takimi jak Miles Jay, czy Tommy Smith. Współpracował również z orkiestrami symfonicznymi z Murcji, Lublina i Krakowa oraz z Ballet Español of Murcia i Compañía Murciana de Danza, dla których wielokrotnie komponował muzykę do spektakli.

🎸Rainer Maria Nero jest austriacko-polskim gitarzystą, kompozytorem i wykładowcą. Studiował gitarę klasyczną na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu pod kierunkiem znakomitego Alexandra Swete oraz gitarę flamenco w Murcji (Hiszpania) pod okiem Carlosa Piñany, z którym od tego czasu gra koncerty na całym świecie. W 2015 artysta wydał swoją debiutancką płytę Castles of Spain, utrzymaną w stylu klasycznym. Dwa lata później, wraz z założonym przez siebie zespołem Flamensky, stworzył płytę flamenco Fantasias y Danzas, na której znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje. W październiku 2019 wydał kolejny album zatytułowany Conmover. Wykładowca Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

🎸Carlos Piñana – 🎸Rainer Maria Nero – 🪘Miguel Ángel Orengo
⏰26.02.2023 | 19:00
📌Sala Witrażowa, ul. Purkyniego 1, Wrocław
💵Bilety: 99 PLN normalne, 77 PLN ulgowe* dostępne na zamówienie mailowe (kk@agencjaka.pl) lub online na:
🎫biletyna.pl (https://iframe370.biletyna.pl/event/view/id/301255),
🎫kupbilecik.pl (https://kbq.pl/90296),
🎫tobilet.pl (https://tobilet.pl/wieczor-flamenco-paco-de-lucia-in…)
*Bilet ulgowy przysługuje emerytom, rencistom, uczniom, studentom do 26. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem. Dzieci poniżej 7 r.ż. mogą uczestniczyć w koncercie bezpłatnie, jeśli mogą siedzieć na kolanach rodziców.

[mat.pras.]
[foto Mariusz Mikołajczyk – materiały prasowe organizatora]