CHARLES LLOYD na żywo podczas 8 Letniej Akademii Jazzu

Opublikowano: 17 lipca, 2015
CHARLES LLOYD na żywo podczas 8 Letniej Akademii Jazzu

Tłumy zgromadziły się dziś (16.07.2015) w Łódzkiej wytwórni aby posłuchać gwiazdy jaką jest CHARLES LLOYD. Carlos Santana nazywa go międzynarodowym skarbem, „Jazz Wise” opisuje go jako żwawego 77-latka, który osiągnął status legendy saksofonu, a „New York Times” podkreśla, że jego koncerty przypominają pełne rozmachu spektakle, których trzeba doświadczać na żywo.

Charles Lloyd to jeden z najwybitniejszych saksofonistów i kompozytorów na świecie; jego charakterystyczne, magnetyzujące brzmienie uwodzi fanów na całym świecie.

Naukę gry na saksofonie rozpoczął jako dziewięciolatek. Był sidemanem w grupach bluesowych w zespołach tuzów, takich jak B. B. King, Howlin’ Wolf czy Bobby Blue Bland. Na amerykańskiej scenie muzycznej jest już od początku lat 60.; rozpoczynał karierę w kwintecie Chico Hamiltona.

Na przełomie lat 60. i 70. grał nowoczesny, progresywny jazz. Jego sztandarową formacją był kwartet, a najsłynniejszy z nich to ten z lat 1966-69 z Keithem Jarrettem, Cecilem Mcbee i Jackiem Dejohnettem. Pod koniec lat 80. rozpoczął trwającą do dziś współpracę z wytwórnią ECM, która zaowocowała wieloma niezwykle interesującymi produkcjami muzycznymi.

[mat.pras.]

Foto Stanisław Wadas