Enej / Wytwórnia 12.02.2016

Opublikowano: 12 lutego, 2016
Enej / Wytwórnia 12.02.2016

Jeden dzień, jeden bilet, dwa znakomite koncerty. Enej rozgrzał  łódzką Wytwórnię do czerwoności. Zobaczcie fotorelację:

Foto Stanisław Wadas

 

Enej to polski zespół rockowo-folkowy, którego nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy”, jednego z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej; Enej – główny bohater – to wesoły Kozak podróżujący po świecie.

Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy.

Na dyskografię zespołu składają się cztery krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta „Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel” (Złota Płyta). Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta Folkhorod (Podwójna Platynowa Płyta). W 2015 roku na sklepowe półki trafiła nowa płyta zespołu – „Paparanoja”.

Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka w telewizji Polsat. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe, już dzień po wielkim finale programu, zaczął podbijać utwór „Radio Hello”, który stał się hitem lata 2011.

Od tego czasu Enej regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce takich, jak Heineken Open’erFestival, Przystanek Woodstock (2011 nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu), Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu (nagroda SuperPremiery 2012 oraz SuperJedynka w kategorii SuperPrzebój 2013), TOPtrendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival.