Magnolia Acoustic Quartet podczas 8 Letniej Akademii Jazzu

Opublikowano: 16 lipca, 2015
Magnolia Acoustic Quartet podczas 8 Letniej Akademii Jazzu

Magnolia to młodzi muzycy, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i studenci Akademii Muzycznej W Krakowie na wydziale jazzowym. W repertuarze zespołu znajdują się utwory autorskie pianisty Kuby Sokołowskiego. Magnolia nawiązuje do tradycji trzeciego nurtu i czerpie garściami z muzyki współczesnej. Nowojorska scena improwizowana i M-base w połączeniu z eksperymentami szkoły Darmstadt to dźwięki im najbliższe.

Nazwa Magnolia powstała z inspiracji muzyką nowoorleańską i pochodzi od nazwy utworu, który grany był na pogrzebach w nowym orleanie przez orkiesrtry jazzowe. – Inspirując się muzyką współczesną, odnajdujemy inny obraz przekazu muzyki żałobnej, jak np. w muzyce Lutosławskiego – opowiadają młodzi artyści. – Łącząc to zjawisko z duchem i brzmieniem nowoorleańskich pieśni, znajdujemy coś dziwnie wyjątkowego. Z jednej strony aleatoryczne ciągi i naprzeciw swingujący background.

Leszek Możdżer: – Ten zespół to dla mnie odkrycie. Oto młodzi muzycy wkraczają na scenę pewnym krokiem, z wypiętą piersią, z otwartym sercem. Grają mocno, donośnie, cholernie inteligentnie. Swobodnie i mądrze czerpią z tradycji. Dawno nie słyszałem tak świeżej muzyki, wysłuchałem tej płyty z wielką przyjemnością.

[mat.pras.]

Foto Stanisław Wadas