Marcelina 2014.10.12 Wytwórnia

Opublikowano: 13 października, 2014
Marcelina 2014.10.12 Wytwórnia

Marcelina, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, odwiedzi Wytwórnię 12 października. Przy Łąkowej 29 usłyszymy alternatywny pop.

Marcelina zadebiutowała w 2008 roku pod pseudonimem Mariija piosenką „There Is No One”, która od razu została wydana na trzech kompilacjach: „RAMCafe 2” (2008), „Only Pleasure” (2008) i „Muzyka jest z Wenus”(2009).

W tym samym roku Marcelina wraz zespołem zajęła trzecie miejsce w telewizyjnym show muzycznym „Nowa Generacja”, organizowanym przez TV4, gdzie spotkała się ze znakomitymi recenzjami ze strony jury – Janusza Borysewicza, Michała Figurskiego, Katarzyny Kanclerz i Biliany Bakić.

2009 rok przyniósł jej trzecie miejsce w konkursie Coke Live Fresh Noise, w którym nagrodą był koncert na prestiżowym Coke Live Festival w Krakowie.

W marcu 2011 nakładem EMI Music Poland ukazała się debiutancka płyta Marceliny, doceniona zarówno przez słuchaczy, jak i recenzentów. Artystka zagrała ponad 100 koncertów, m.in. na Open’er Festival w Gdyni – Tent Stage, a także na takich imprezach, jak Noc Młodych Zdolnych, na Malcie w Poznaniu, w Stodole w Warszawie, na Festiwalu Wrocławski Sound, PandaArt i Gali Discoveur Europe. Ceni kontakt z publicznością i magiczny klimat, jaki można uzyskać podczas kameralnych koncertów, dlatego też można ją usłyszeć nie tylko na festiwalach, ale również w klubach w całej Polsce.

W 2012 roku Marcelina otrzymała m.in. nominację do Fryderyków (debiut roku), a także nominację do Nagrody WARTO Gazety Wyborczej; pojawiła się na wyjątkowej płycie June, obok najciekawszych głosów i osobowości muzycznych rynku polskiego. Na płycie zaśpiewały m.in. Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Mika Urbaniak, Urszula Dudziak oraz Marcelina.

Utwór „Motyle”, pochodzący z debiutanckiej płyty, został wykorzystany w reklamie społecznej w Rosji i był emitowany w tamtejszej telewizji publicznej.

We wrześniu 2012 ukazała się płyta Happysad także z gościnnym udziałem Marceliny. Jesienią 2012 roku Marcelina wyruszyła w trasę z Happysad i występowała jako gość specjalny.

W listopadzie 2012 roku utwór Marceliny „Wroclove” jednogłośnie został wybrany hymnem miasta Wrocław w ogłoszonym konkursie „Kawałek Wrocławia” (zajął pierwsze miejsce spośród ponad 200 zgłoszeń).

W grudniu 2012 premierę miała EP „ZNIKAM” (produkcja: June). Marcelina jest autorką tekstów i współkompozytorką wszystkich utworów, a także współreżyserką teledysku „Znikam”.

Rok 2013 roku rozpoczął się od nominacji Marceliny do nagrody Człowiek Roku Wrocławia (pod patronatem Prezydenta Wrocławia P. Rafała Dutkiewicza).

 

W marcu 2013 roku Marcelina zagrała pierwsze zagraniczne koncerty – w Paryżu.

W maju bieżącego roku Marcelina znalazła się wśród artystek udzielających się w projekcie „Panny Wyklęte”. Projekt został wydany na płycie i powiązany jest ze stale trwającą trasą koncertową.  Za stronę muzyczną odpowiada Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers. Marcelina napisała tekst do utworów „On nie zapomni” oraz „Prawem wilka”.  Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA.

8 października 2013 roku Marcelina nakładem Parlophone Music (dawne EMI Music) wydała drugi album „Wschody/Zachody”. Autorska płyta zawiera 10 utworów i bonus track. Za wyjątkiem tekstu do „Łap mnie” autorką tekstów do wszystkich utworów jest Marcelina, która także stworzyła projekt graficzny płyty. Utwory zostały napisane po polsku (tu także wyjątkiem jest jedna piosenka).

Najnowsze wydawnictwo jest promowane przez dwa teledyski. Pierwszy to tytułowe „Wschody / Zachody”, do którego zdjęcia zrealizowano w Maroko. Drugi to „Karmelove”, z gościnnym udziałem Piotra Roguckiego .

[mat.pras.]

[ilightbox id=”84″ columns=”3″ class=”custom_class”][/ilightbox]

FOTO  Stanisław Wadas