Dzień Kobiet w Impart Centrum z piosenkami Agnieszki Osieckiej

Opublikowano: 9 lutego, 2023
Dzień Kobiet w Impart Centrum z piosenkami Agnieszki Osieckiej

Aktor i muzyk Marcin Januszkiewicz wystąpi w Impart Centrum z wyjątkowym koncertem piosenek Agnieszki Osieckiej „Osiecka po męsku”.

Marcin Januszkiewicz to aktor, wokalista, kompozytor i twórca tekstów. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder („Wszystko”), Dawida Kwiatkowskiego („Afraid”) czy Margaret („Nie chcę”). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym skomponował muzykę i napisał teksty piosenek do autorskiego musicalu „Liżę Twoje Serce” w reż. Agnieszki Glińskiej. Od 2015 roku współpracuje z Piotrem Rubikiem.

Koncert „Osiecka po męsku” wypełniony jest odważnymi (choć dalekimi od estetyki szoku) wersjami wielkich przebojów, ale też piosenek mniej znanych. Marcin Januszkiewicz jako aktor rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”, jednak nie ulega terrorowi jedynej słusznej interpretacji i bawi się tekstem. Jest też muzykiem, więc swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami, nagina nieśmiertelne frazy. Traktuje głos jako instrument, wspomagany akompaniamentem kolegów z zespołu.

Aktor rozpoczyna recital wielkim przebojem Maryli Rodowicz  „Niech żyje bal” i przez kilka utworów utrzymuje publiczność w nastroju pełnym radości, optymizmu, czy nawet żartu muzycznego. Bawiąc się konwencją, wplata w piosenki motywy zupełnie niespodziewane, takie jak „Riders on the storm”.

Piosenki Agnieszki Osieckiej przepuszczone przez pryzmat męskiej wrażliwości są zaskakujące i świeże. Nowatorskie podejście do utworów takich jak „Deszcze niespokojne” pozwala odkryć ich drugie dno i odczytać je na nowo.

W połowie koncertu żart powoli przygasa, a atmosfera skłania się w nieco inną, bardziej refleksyjną stronę. Zaczynając od  „Kołysanki dla okruszka” Marcin Januszkiewicz wkracza w tematy poważne, coraz oszczędniej grając narracją i formą. Artysta przywołuje między utworami wspomnienia i nawiązuje do wydarzeń bieżących, sprawiając, że utwory wybrzmiewają jako wciąż aktualne.

Zamykające koncert  „Wariatka tańczy” czy  „Nim wstanie dzień” zostawiają publiczność z pytaniem o podstawowe wartości, jakim są wzajemny szacunek i tolerancja.

 

Występują:

Marcin Januszkiewicz – śpiew

Jacek Kita/ Katarzyna Piszek – instrumenty klawiszowe

Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne

Bartek Alber – gitara

 

Marcin Januszkiewicz „Osiecka po męsku”

8 marca | godz. 19:00

Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Bilety: strefakultury.pl