Fortepiany Wolności – Baliński gra „retkińskie improwizacje”

Opublikowano: 30 lipca, 2022
Fortepiany Wolności – Baliński gra „retkińskie improwizacje”

lipca (niedziela), godz. 19. Wystąpi Marcel Baliński – pianista, kompozytor i animator kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Marcel Baliński jest absolwentem wydziału kompozycji w Hochschule der Kunste Bern w Szwajcarii. Z wyróżnieniem ukończył klasę fortepianu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą.

Artysta jest liderem projektów: Marcel Baliński Trio, Marcel Baliński Quartet feat. Rudi Mahall, Entropia Ensemble. Współtworzy zespoły RASP Lovers oraz Jerry and The Pelican System. Jest również pomysłodawcą i liderem projektu Współgłosy, w którym połączył chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi z kwintetem improwizatorów. Baliński jest zaangażowany w działania społeczne. Jest inicjatorem oraz współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej „Dwa Piętra” w Łodzi, którego pierwsza edycja została wyróżniona w plebiscycie JazzPRESS na polskie jazzowe wydarzenie koncertowe. W ramach otrzymanego Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi zorganizował serię koncertów jazzowych w łódzkich przestrzeniach miejskich o niskim dostępie do wydarzeń kulturalnych.
Marcel Baliński podczas koncertu z cyklu „Fortepiany Wolności” wykona zagmatwane i urozmaicone improwizacje, które określił dość przewrotnie mianem „retkińskich”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zdjęcia: materiały prasowe M. Balińskiego