Freddy Cole – jeden z najlepszych jazzowych wokalistów wystąpi w Polsce

Opublikowano: 7 listopada, 2016
Freddy Cole – jeden z najlepszych jazzowych wokalistów wystąpi w Polsce

Freddy Cole, utalentowany pianista, wokalista o charakterystycznym, zachrypniętym głosie, wystąpi w tym tygodniu w Zabrzu i Łodzi. Młodszy brat Nata Kinga Cole’a przyjedzie do Polski w ramach trasy koncertowej 85th Anniversary Tour. To jeden z ostatnich wielkich muzyków jazzowych swojego pokolenia, artysta przez duże 'A’, klasa sama w sobie.

Ostatnia pula biletów na koncerty Freddy’ego Cole’a dostępna jest w atrakcyjnych cenach w portalach biletowych oraz kasach Domu Muzyki i Tańca oraz klubu Wytwórnia.

 

Chociaż istnieją niewątpliwe podobieństwa w barwie jego głosu, upodabniające go do brata, to jednak głos Freddy’ego jest bardziej zachrypnięty, płaczliwy, bardziej jazzowy. To elegancki wokal, czasami przechodzący w recytację. Sposób artykulacji, muzyczne wyrafinowanie, własny styl, który wypracowywał przez lata, sprawiają, że jest najbardziej szanowanym, lirycznym, jazzowym gawędziarzem.

 

09.11.2016

FREDDY COLE

DMiT, Zabrze

 

10.11.2016

FREDDY COLE

Łódź, Wytwórnia

 

Otwarcie bram: 19:00

Start: 20:00

 

 

Bilety do nabycia w www.shop.metalmind.com.plwww.ticketpro.pl; www.ebilet.pl; www.eventim.pl oraz w kasie DMiT i Wytwórni

 

 

Freddy Cole, to amerykański pianista i wokalista jazzowy, młodszy brat legendy jazzu – Nat King Cole’a.

Na pianinie zaczął grać w wieku 5 lat. Była to nieunikniona kolej rzeczy, w domu, w którym wszyscy byli związani z muzyką i gdzie z odwiedzinami wpadali Duke Ellington, Count Bassie czy Billy Ecstine, który wywarł największy wpływ na młodego Freddy’ego.

Początkowo Cole wiązał swoją przyszłość z footballem, ale po kontuzjach, które uniemożliwiły rozwój kariery sportowej, zaczął grywać w klubach w rodzinnym Chicago. W 1951 przenosi się do Nowego Jorku gdzie studiuje na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie – Juilliard School of Music. Lata spędzone w klubach Nowego Jorku dały podwalinę pod karierę, która z powodzeniem trwa po dzień dzisiejszy.

W Chicago Tribune napisano, że trzeba życia by sprawić, by teksty piosenek zabrzmiały jak mowa potoczna, a jednocześnie tak muzykalnie jak instrumentalna solówka. Cole spędził karierę na opanowywaniu tej sztuki do perfekcji. Jest artystą, który potrafi prowadzić konwersację, używając tekstów z piosenek i zawsze znajduje adekwatną linijkę do zacytowania. Wnosi na scenę ducha innej epoki, zaczarowuje szczerością, a pomiędzy nim i jego muzykami istnieje wyjątkowa więź, która bierze się z pasji grania, ale i wielkiej przyjaźni i wzajemnego szacunku. Jego koncerty są jak podróż w czasie do zadymionych klubów Nowego Jorku, gdzie na scenie liczyła się tylko miłość do jazzu. I jak pisze The New York Times, Freddy Cole jest najbardziej dojrzałym ekspresyjnie wokalistą jazzowym swojego pokolenia, o ile nie najlepszym żyjącym!

Razem z Freddy Cole Quartet, w skład którego wchodzą fantastyczni muzycy, koncertuje w Europie, Azji i USA, gdzie grywa na największych festiwalach jazzowych i w legendarnych klubach jazzowych jak choćby Blue Note czy Birdland.

materiały prasowe Metal Mind Productions