Soundedit ’19 – Rockowisko-Pamiętacie?

Opublikowano: 16 października, 2020
Soundedit ’19 – Rockowisko-Pamiętacie?

Soundedit ’20 – Rockowisko-Pamiętacie?

Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.

 

Ten festiwalowy dzień, to próba rzetelnego podejścia do tematu stojącej w cieniu Festiwalu w Jarocinie imprezy, której ranga była równie istotna dla polskiej muzyki przełomu lat 80. i 90. Docelowo, prace nad tym projektem trwają, planowana jest publikacja dokumentująca historię Rockowiska w oparciu o archiwum i wypowiedzi uczestników i twórców.

Rockowisko było jednym z najpopularniejszych festiwali w latach 80., składało się z dwóch części: Przeglądu Łódzkich Grup Rockowych oraz koncertu głównego. Łącznie odbyło się sześć edycji, każda z nich budziła ogromne emocje.

W piątek – 23 października – w dużej sali Klubu Wytwórnia przygotowano następujące punkty programu. O godz. 18.00 projekcja filmu TVP z Rockowiska 1986 (czas trwania 34 min). Bezpośrednio po projekcji, odbędzie się debata o Rockowisku. Udział w niej wezmą: Marek Wiernik (PR3 – prowadzący), Marek Proniewicz (promotor muzyczny), Maciej Jaworski (organizator Rockowiska), Zbyszek Krzywański (gitarzysta Republiki) oraz Ziemek Kosmowski (lider Rendez Vous).

Po spotkaniu, ok. godz. 19.30 wystąpi projekt Zbyszka Krzywańskiego „Czarno-Białe Ślady”, a następnie Zed Kosmofsky – nowy projekt Ziemka Kosmowskiego

Czarno-białe ślady“ – to kameralny koncert, na który składają się akustyczne wersje niezapomnianych piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. „Arktyka“, „Biała flaga”, „Sexy doll”, „Śmierć w bikini”, „Obcy astronom”, „Nie pytaj o Polskę” zostały zaaranżowane przez ex-gitarzystę Republiki na dwie gitary akustyczne, harmonijkę, tamburyn oraz warr bass.

Do pierwszego spotkania Jacka Bończyka i Zbyszka Krzywańskiego doszło w marcu 2002 r. we Wrocławiu, kiedy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej po raz ostatni zagrała Republika w spektaklu „Kombinat”. Po dwóch latach wspólnych poszukiwań duet autorski Bończyk/Krzywański nagrał płytę „Depresjoniści” (2005 r.), która została doceniona zarówno przez środowiska artystyczne, jak i publiczność.

Następne lata upłynęły na działaniach teatralnych, a ich rezultatem są: „Terapia Jonasza”, spektakl lekko psycho-muzyczny (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2007 r.), oraz płyta z piosenkami pod tym samym tytułem (Luna, 2009 r.). Dalsze owoce pracy spółki autorsko-realizatorskiej to spektakle: „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki” (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2008 r.), „Kot w butach” – bajka z piosenkami (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2009 r., a także Teatr Syrena w Warszawie, 2010 r.) oraz musical „Zorro“ (prapremiera polska – Teatr Muzyczny w Łodzi, 2012 r.). Artyści wydali również doskonale przyjętą płytę „Ideologia snu” (2010 r.) oraz wystąpili przed 700 tys. widownią na Przystanku Woodstock z koncertem „Projekt Republika“.

 

23 października (piątek), w łódzkim Klubie Wytwórnia podczas 12. edycji Festiwalu Soundedit na koncercie „Czarno-białe ślady“ wystąpią: Jacek Bończyk – gitara akustyczna, tamburyn, śpiew; Zbigniew Krzywański – gitara akustyczna, harmonijka oraz Jakub Nowak – warr guitar.

Ziemowit Kosmowski – przygodę ze sceną rozpoczął w 1980 r. współzakładając z Bogusiem Michalonkiem zespół Phantom. Grupa zagrała w pierwotnym składzie (Michalonek – voc., Jacek Zimnicki – bass, Darek Wdowiak – drums) kilka koncertów w Łodzi i wystąpił na Rockowisku 1980. W 1981 Kosmowski założył zespół BRAK, z którym w różnych składach koncertuje i nagrywa do 1983. Wtedy też powstaje i krystalizuje się Rendez Vous z Andrzejem Stańczakiem na gitarze i Wojtkiem Młoteckim na perkusji. Zespół koncertuje, bierze udział w kilku znanych festiwalach i nagrywa, do 1987. Potem Kosmowski nagrywa solo oraz wyjeżdża z Polski. Po powrocie zakłada grupę Subway, gra w duecie z Michalonkiem, korzystając z nazwy Cinema i bierze udział w postaniu Rambo Jet.

Ostatnio pod hasłem Zed Kosmofsky, powstaje materiał na album pod roboczym tytułem „A Bit of a New Face” z udziałem, między innymi nowojorskiego gitarzysty Paula Mahouxa i basisty, oraz producenta – Petera Guellarda. Współproducentem albumu jest nowojorski basista i producent Maciek Miernicki.

Partnerem wydarzenia jest Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.

Udział we wszystkich punktach programu „Rockowisko-Pamiętacie” (23 października, Klub Wytwórnia w Łodzi) jest bezpłatny. Prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenia na adres email: info@soundedit.pl.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 12. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

 

Zdjęcie: mat. pras. artystów