Soundedit Spotlight – special: dwie sceny, pięć godzin muzyki!

Opublikowano: 11 września, 2021
Soundedit Spotlight – special: dwie sceny, pięć godzin muzyki!

Tegoroczna edycja projektu Soundedit Spotlight to: pięciu wykonawców, dwie sceny, ponad pięć godzin muzyki na żywo i gwiazda wieczoru – Tomasz Lipiński. Baasch jako gospodarz afterparty. Soundedit Spotlight jest projektem, który Festiwal Soundedit przygotowuje już szósty rok. Tym razem, w zupełnie nowej formie, odbędzie się w Klubie Wytwórnia.

Soundedit Spotlight w roku 2021 to dzień wyjątkowy, bo poświęcony najciekawszym wykonawcom, którzy wydali swoje albumy w czasie pandemii. To również wieczór dedykowany ważnym zjawiskom na scenie muzycznej, zrealizowanych mimo utrudnień związanych z Covid-19.

Pięcioro najbardziej wpływowych polskich dziennikarzy muzycznych: Agnieszka Szydłowska (Newonce), Bartek Chaciński („Polityka”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Stelmach (Radio 357) i Jarek Szubrycht („Gazeta Wyborcza”, „GaMa”) zaprezentuje po jednym ze swoich faworytów ostatnich miesięcy. Redaktorzy wezmą również udział w specjalnym panelu dyskusyjnym, opisującym rodzimy rynek muzyczny w „okresie zarazy”. Jednocześnie nakreślą potencjalne kierunki funkcjonowania i rozwoju dla branży muzycznej w czasie postpandemicznym. Jednym z gości tego spotkania będzie Marcin Zabrocki – pomysłodawca Ogólnopolskiego Konkursu Songwriterskiego im. Roberta Brylewskiego, w którym wzięło udział ponad pół tysiąca wykonawców z całego kraju. Nadesłane piosenki stworzyły bezprecedensowy, barwny i głęboki obraz emocji, spostrzeżeń, przemyśleń oraz poglądów, towarzyszących młodym ludziom w 2020 r. Moderatorem dyskusji będzie Marcin Tercjak (Radio Łódź).

Koncerty odbywać się będą naprzemiennie. Na dwóch scenach zagrają:

Wolska – kiedy w marcu 2021 r. debiutowała, w mediach pojawiała się informacja, że jest artystką, która napisała ponad dwieście piosenek. To niezwykle wszechstronna i utalentowana osoba, nie tylko wokalnie, ale również kompozytorsko. Jak sama mówi: pomysłów w głowie ma całą masę i wciąż przychodzą nowe.

Bluszcz – tworzą: Jarek Zagrodny (gitara, produkcja, głos) oraz Romek Zagrodny (gitara). Ich propozycja to rozmarzony synth pop z gitarową werwą i beztroską bryzą. Muzyką zaczęli zajmować się już jako nastolatkowie i od wtedy również grali ze sobą z różną częstotliwością.

Morświn – trzon zespołu to Małgorzata „Tekla” Tekiel – bas, Marcin Świetlicki – głos, Paulina Owczarek – saksofon barytonowy. W zespole prawdopodobnie grają ponadto Igor Pudło – różne instrumenty, Tomek Chołoniewski – perkusjonalia. Do tego szereg innych wybitnych muzyków polskich. Niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą. Grają muzykę ponadgatunkową. Głośno i cicho. Szybko i wolno. Na siedząco, na stojąco, nawet na leżąco!

Blokowisko – zimnopolska, dwuosobowa kapela, rezydująca obecnie w Warszawie. To duet – Maciej Jurga i Cezary Zieliński. Realizują własną drogę muzyczną, stworzoną na gruncie pust-punku.

Oxford Drama – zespół electro-popowy, pochodzący z Wrocławia. Tworzą go Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. W 2015 r. pod szyldem wytwórni Brennnessel wydali debiutancki album „In Awe”. Grupa wystąpiła w 2015 r. na Open’er Festival. Artyści przyznają, że największą muzyczną inspirację dla nich stanowi muzyka Morrissey’a.

Wystąpi również legenda polskiej muzyki – Tomek Lipiński, który podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”. Afterparty zagra tegoroczny laureat Fryderyka – Baasch.

W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się 21, a zakończy 24 października. Soundedit Spotlight – special odbędzie się 23 października (sobota) w Klubie Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29). Bilety na koncert w cenie 49 zł (miejsca siedzące, nienumerowane) są dostępne w kasie Klubu Wytwórnia oraz na stronach bilety24.pl, ticketmaster.pl i going.pl.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora