Spragnieni Lata odwołują zimę

Opublikowano: 10 stycznia, 2016
Spragnieni Lata odwołują zimę

Jesteśmy jak ciepły grzejnik dla wszystkich spragnionych wakacyjnych festiwalowych emocji. Rozpalimy najzimniejsze miesiące roku, kiedy świąteczny entuzjazm mija, a do wiosny wciąż daleko – zapowiada Paulina Przybysz z zespołem Rita Pax, Gooral i The Dumplings: gwiazdy zimowej edycji trasy „Spragnieni Lata”, sponsorowanej przez Cydr Lubelski. Pierwszy koncert już 22 stycznia!

N adchodząca odsłona trasy koncertowej „Spragnieni Lata” to największy zimowy projekt muzyczny w Polsce. O pozytywne, świeże brzmienia i dużą dawkę emocji tradycyjnie zadba inicjator i sponsor całego cyklu: Cydr Lubelski, najpopularniejszy cydr w Polsce.

Organizatorzy już w zeszłym sezonie udowodnili, że zima może być równie gorąca jak lato. Wszystko dzięki trafnym wyborom Tymona Tymańskiego, Dyrektora Artystycznego trasy koncertowej „Spragnieni Lata”, który zaprasza tylko najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej: artystów bezkompromisowych, niezależnych, często bardzo młodych. Takich, którzy wnoszą nową energię, odważnie szukają własnego stylu, nie zawsze mieszczącego się w głównym nurcie, dzięki czemu wyznaczają zupełnie nowe kierunki.

– Spragnieni Lata to jeden z najszybciej rozwijających się projektów muzycznych w Polsce. Zamiast na mainstream, stawiamy na jakość. Prezentujemy dobrą, ambitną muzykę, artystów, którzy świetnie rozumieją współczesne trendy, są energetyczni i intrygujący. Nasz tegoroczny line-up to naprawdę fantastyczny powiew muzycznej świeżości – mówi Tymon Tymański, Dyrektor Artystyczny Spragnionych Lata.

Przypomnijmy, w poprzednich edycjach z Cydrem Lubelskim zagrali: Natalia Przybysz, Marika, L.U.C, Skubas, Julia Marcell, Xxanaxx i właśnie Tymon Tymański. Wszystkie cztery edycje trasy połączyła: prezentacja premierowych materiałów, klimat muzycznych duetów, wspólne wykonania wybranych utworów i nowe muzyczne przyjaźnie, których efektem były późniejsze duety, jak w przypadku wspólnej piosenki zespołu Xxanaxx i Mariki pt. „Tabletki”.

W styczniu i lutym 2016 roku na klubowych koncertach 4. trasy wystąpią: zespół Rita Pax na czele z Pauliną Przybysz, The Dumplings oraz Gooral, którzy będą promować piosenki ze swoich najnowszych krążków i jak zapowiedzieli podczas ostatniej konferencji prasowej inaugurującej trasę też nie wykluczają wspólnych duetów.

– RITA PAX jest totalnie analogowym składem, gra klasykę w najlepszym scenicznym wydaniu, Gooral zaskakuje różnorodnością stylistyczną, a The Dumplings, choć tak młodzi i na początku drogi, są „gotowym” zespołem. Świetnie grają, są niesamowicie osłuchani, wychowani na muzyce anglosaskiej i, co ważne, mają coś do powiedzenia. Trasa „Spragnieni Lata” najlepiej pokazuje, że mamy do czynienia ze zmianą pokoleniową na polskiej scenie muzycznej – komentuje swoje wybory Tymon Tymański.

Taka mieszanka muzycznych osobowości i stylów to gwarancja najlepszej zabawy i niesamowitego artystycznego wydarzenia! Będzie emocjonująco, eksperymentalnie i oczywiście mega jabłkowo! Wszystkim koncertom towarzyszyć będą strefy orzeźwienia Cydru Lubelskiego, inicjatora i głównego sponsora wydarzenia.

Powiew morskiej świeżości, czyli „Sea You Later” The Dumplings

The Dumplings to głos najmłodszego muzycznego pokolenia, który przebojem wdarł się do serc fanów. Zespół zadebiutował w 2013 roku, od razu zyskując zainteresowanie największych wytwórni płytowych i krytyki muzycznej, czego ukoronowaniem była nagroda Fryderyk w kategorii Debiut roku za 2014 roku.

Muzyka The Dumplings jest niezwykle emocjonalna, bezpretensjonalna i bezkompromisowa. Bazuje na nowoczesnej elektronice z głębokimi basami i chwytliwymi, melancholijnymi melodiami. „Morze, przestrzeń, mrok” – tak muzycy opisują swój nowy krążek „Sea You Later”, który będą promować podczas „Spragnionych Lata”.

– Jest to dla nas bardzo ważna i osobista płyta. Od początku do końca wychodzi z nas. Teksty nawiązują do ważnych dla nas filmów, książek i momentów życia. Zaczęliśmy też wspólnie komponować muzykę – mówi Justyna Święs z The Dumplings.

– „Sea you later” łączy w sobie brzmienia różnych epok. Są więc ballady i mocne uderzenia basem. Jest to płyta tak różna jak my, ale spaja ją jeden pierwiastek jakim jest głos Justyny – dodaje Kuba Karaś.

The Dumplings mają już za sobą koncerty w Anglii, Francji, Meksyku i Japonii. Piosenki i muzyka zespołu znalazły się m.in. w filmie „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak jasny gwint, czyli Gooral!

Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma, ten jest podwójna dupa z uszami” – to słowa Jurka Owsiaka po występie Goorala z Mazowszem na Woodstocku 2012. Ten niesamowicie charyzmatyczny artysta samą swoją osobowością gwarantuje ogromną dawkę pozytywnej energii, a jego elektroniczna góralszczyzna rozgrzewa do czerwoności!

Popularność zaczął zdobywać w Psio Crew, elektro-góralskiej kapeli ziomalskiej, z którą nagrał krążek „Szumi Jawor Soundsystem” i zdobył nagrodę za najlepszy debiut od Piotra Metza i „Machiny”. W 2011 roku, już jako Gooral, zadebiutował płytą „Ethno Elektro”, a w 2013 wraz z Mazowszem wydał DVD. Swoją muzykę nazywa ethno elektro – połączenie electro, dnb i dubstepu z góralszczyzną. Na trasę „Spragnieni Lata” zapowiada coś wyjątkowego.

– W pierwszej połowie roku chcemy wydać nową płytę, zagramy zatem kilka utworów przedpremierowych. Planujemy też zaskoczyć Was składem na co najmniej jednym koncercie – ujawnia Gooral.

Mieszanka retro z awangardą, czyli Rita Pax

Gwiazdą „Spragnionych Lata” będzie też zespół Rita Pax z Pauliną Przybysz na czele. Właśnie wydali swoją nową płytę „Old Transport Wonders”. To już drugi album studyjny grupy.

– „Old Transport Wonders” wyróżnia rzadko spotykane połączenie różnych stylów muzycznych: soulu i alternatywnego rocka z brzmieniem lat 60. Mówią o nas, że jest to mieszanka retro z awangardą. I chyba mają rację. Ta płyta to zapis naszego podejścia do muzyki – mówią członkowie Rita Pax.

 Album „Old Transport Wonders” jest złożony i dojrzały, a jednocześnie niezwykle naturalny i szczery – być może dlatego, że zespół tworzą przyjaciele z dzieciństwa. W tekstach piosenek przeplatają się wątki retro-futurystyczne i science-fiction, a poważne sprawy potraktowane są z nutką ironii. Płyta często zmienia klimat, zabierając słuchacza w fascynującą podróż po muzycznym świecie.

Artyści Rita Pax zapytani o zimową edycję trasy „Spragnieni Lata” mówią wprost:

Jesteśmy składem ludzi, którzy zdecydowali się żyć z muzyki i żyć muzyką. Kochamy razem grać. „Spragnieni Lata” to okazja na połączenie publiczności naszej i innych artystów, których zresztą lubimy, więc propozycja była nie do odrzucenia. Mamy nadzieję, że na koncertach zdobędziemy serca nowych słuchaczy i zacieśnimy więzi z innymi zespołami.

W ramach 4. edycji trasy „Spragnieni Lata” artyści zawitają do 7 miast, w tym do 5 z nich: Radomia, Częstochowy, Bydgoszczy, Rzeszowa i Białki Tatrzańskiej po raz pierwszy w historii trasy.

Spragnieni Lata – rozkład jazdy

22.01.2016 Radom (Katakumby), grają: The Dumplings, Rita Pax, Gooral

23.01.2016 Częstochowa (Rura), grają: The Dumplings, Rita Pax, Gooral

29.01.2016 Bydgoszcz (Estrada), grają: The Dumplings, Rita Pax, Gooral

06.02.2016 Białka Tatrzańska (Bania), grają: Gooral

18.02.2016 Lublin (Graffiti), grają: The Dumplings, Rita Pax, Gooral

19.02.2016 Warszawa (Palladium), grają: The Dumpling, Rita Pax, Gooral

20.02.2016 Rzeszów (Live House), grają: The Dumplings, Rita Pax, Gooral

 

Organizatorem wydarzenia jest Agencja Koncertowa yMusic.

Patroni medialni trasy:

Więcej informacji na: facebook.com/CydrLubelski

www.spragnienilata2016.pl