Therion – legenda symfonicznego metalu zagra we Wrocławiu!

Opublikowano: 26 lutego, 2019
Therion – legenda symfonicznego metalu zagra we Wrocławiu!

Therion wystąpi we Wrocławiu 1 maja z okazji Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019.

Legenda symfonicznego metalu  zagra na Pergoli w kompleksie Hali Stulecia razem z królami glam rocka – zespołem Slade oraz Nocnym Kochankiem i Ørgankiem.

Trudno uwierzyć, ale w tym roku mija 30 lat, odkąd Szwedzi nagrali swoje pierwsze demówki. Zespół jest w znakomitej formie i nieodmiennie uwielbia polską publiczność, możemy więc liczyć na niezapomniane show.

Założony przez Christofera Johnssona Therion powstał w 1987 roku i początkowo występował pod nazwą Blitzkrieg, grając standardowy thrash metal. Kolejna inkarnacja grała jako Megatherion i stylem zbliżyła się do Celtic Frost. W 1989 już jako Therion grupa nagrała swoje pierwsze demówki, a dwa lata później wydała debiutancki deathmetalowy album „Of Darkness…”, wyróżniający się progresywnym brzmieniem i ostrym, politycznym przekazem. W 1993 roku grupa nagrała eksperymentalną płytę „Symphony Masses: Ho Drakon Ho Megas”, na której tradycyjne deathmetalowe brzmienie zderzyło się z jazzem, muzyką industrialną i poważną, wpływami perskimi i arabskimi oraz klasycznym heavy metalem z lat 80. Przełomem okazał się czwarty album Therion „Theli”, będący do dziś wzorcem z Sèvres symfonicznego metalu. Zapoczątkowany przez Celtic Frost trend Szwedzi wynieśli na prawdziwe wyżyny, zdobywając w szalonym tempie uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki muzycznej. Na płycie „Vovin” z 1998 roku wystąpiła po raz pierwszy orkiestra symfoniczna i dwie znakomite sopranistki. Johnsson cały czas dążył do uzyskania perfekcyjnego brzmienia, w tym celu wybudował własne studio nagraniowe Mystic Art. W międzyczasie Therion w często zmieniającym się składzie grał bezustannie duże trasy koncertowe, cały czas powiększając liczbę fanów, dla których nagrał specjalne wydawnictwo „Bells of Doom”, dostępne wyłącznie dla członków fanklubu Therion Society, firmującego płytę. W odróżnieniu od wielu metalowych składów Therion regularnie wydaje płyty;  ostatnia, zatytułowana „Beloved Antichrist”, ukazała się rok temu i zebrała doskonałe recenzje. Dyskografia zespołu obejmuje dotąd aż 16 albumów studyjnych i 4 koncertowe.

Christofer Johnsson wybitnie ceni sobie artystyczną wolność, niemal każda płyta Therion zaskakuje, niektóre z nich – jak „Les Fleurs du Mal” z kowerami francuskich popowych piosenek z lat 60. i 70. – to prawdziwe perełki. Zespół wykonuje utwory w językach angielskim, szwedzkim, francuskim, rosyjskim, niemieckim, akadyjskim, łacińskim, hebrajskim, egipskim, starogreckim oraz enochiańskim. Nazwa grupy oznacza w języku greckim bestię i jest jak najbardziej adekwatna, jeśli było się kiedykolwiek na koncercie Therion. Szwedzi nie biorą jeńców! Do 1 maja zostało trochę czasu, warto więc zadbać o formę fizyczną i przygotować się do bardzo intensywnego koncertu.

Koncert zespołu Therion odbędzie się w ramach największego wrocławskiego festiwalu 3-Majówka 2019, który co roku gromadzi czołówkę polskiej sceny oraz gwiazdy z zagranicy.

Do 15 lutego obowiązują promocyjne ceny karnetów i biletów

1.05.19 start godz. 17.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław
3-Majówka 2019 – Dzień I
THERION, SLADE, ØRGANEK, NOCNY KOCHANEK …

2.05.19 start godz. 15.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław
3-Majówka 2019 – Dzień II
PIDŻAMA PORNO, MELA KOTELUK, KRZYSZTOF ZALEWSKI , ALBO INACZEJ…

3.05.19 start godz. 15.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław
3-Majówka 2019 – Dzień III
TARJA TURUNEN, KULT, HAPPYSAD, ANIA DĄBROWSKA, ŁĄKI ŁAN…

Na festiwalu zagrają również: Kasia Nosowska, IRA, O.S.T.R., Illusion, Decapitated, Mery Spolsky, Pablopavo i Ludziki, The Dumplings, Flirtini i wielu innych…

Ogłoszenia kolejnych wykonawców już wkrótce!

bilety 1.05: 75 zł – do 15.02.19
bilety 2.05: 69 zł – do 15.02.19
bilety 3.05: 69 zł – do 15.02.19
karnety 1-3.05: 135 zł – do 15.02.19
karnety 1-2.05: 105 zł – do 15.02.19
karnety 2-3.05: 105 zł – do 15.02.19

Zapraszamy do sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce lub do zakupu online: https://www.3-majowka.pl/bilety/
foto: materiały prasowe organizatora