Christine Tobin podczas Ladies’ Jazz Festival 2015 Gdynia

Opublikowano: 13 lipca, 2015
Christine Tobin podczas Ladies’ Jazz Festival 2015 Gdynia

Ta ognista Irlandka ma na swym koncie 10 solowych płyt, 5 zespołowych, wystąpiła gościnnie na kolejnym tuzinie krążków. Gra na fortepianie, komponuje, pisze teksty, śpiewa. W genialny sposób oddała hołd Carole King i jej Tapestry, zachwyciła utworami do wierszy Yeatsa,  ostatni jej album to fenomenalne interpretacje utworów Leonarda Cohena. Tobin właśnie za ten album dostała niedawno na festiwalu w Edynburgu Herald Angels Award i drugą w swojej karierze Parliamentary Jazz Awards. Zresztą tych nagród ma już całą, gęsto zapełnioną półkę nad kominkiem z BBC Jazz Awards i British Composer Award na czele.

Występuje od połowy lat 80, tym bardziej miło nam zakomunikować, że Ladies’ Jazz Festival z radością przedstawi Państwu tę wspaniałą artystkę.

Christine Tobin łączy na scenie współczesny jazz z folkiem, do śpiewania i występów publicznych pobudziła ją Joni Mitchell, ale sama przyznaje, że wpływ na nią mieli i Betty Smith, i Miles Davies, Olivier Messiaen i wspomniany już Leonard Cohen.

Irlandzcy krytycy napisali, że Tobin znalazła w tych pełnych nostalgii i smutku pieśniach kanadyjskiego barda delikatny promyk nadziei – właśnie to mogliśmy doświadczyć 12 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
[mat.pras.]

Foto Tomasz Zasiński