Kayah i Transoriental Orchestra – Festiwal Łódź Czterech Kultur

Opublikowano: 18 czerwca, 2015
Kayah i Transoriental Orchestra – Festiwal Łódź Czterech Kultur

Tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur rozpoczął koncert Kayah i jej Transoriental Orchestra z niecodziennym instrumentarium. W czwartek, 18 czerwca na rynku Manufaktury zabrzmiały cymbały, santur, oud, saz i lutnie.

Kayah to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów, jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce.

Nie od dziś znana jest z zamiłowania do muzyki świata. Impulsem do pracy nad projektem Transoriental Orchestra był dla niej występ na festiwalu Warszawa Singera. Na potrzeby tego koncertu Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali wybitnych instrumentalistów i solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co pozwoliło nadać muzycznemu dialogowi jeszcze szerszego wymiaru i autentycznej wielokulturowości. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki.

– Transoriental Orchestra jest moim powrotem do muzyki etnicznej i nurtu World Music, w którym zawsze czułam się świetnie, a dzięki współpracy z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą czy Verą Bilą osiągnęłam sukcesy. Tym razem nie zapuszczam się w bałkańskie, afrykańskie czy cygańskie rejony, ale korzystam ze wspaniałej muzycznej tradycji Żydów całego świata – mówi wokalistka. – Los jak zwykle pozwolił mi otoczyć się grupą fantastycznych muzyków, pasjonatów egzotycznych instrumentów, zapaleńców pochodzących z różnych stron świata – dodaje.

Efekt: improwizacje etno‐jazzowe, bałkańskie, perskie, słowiańskie i afrykańskie brzmienia tradycyjnej muzyki żydowskiej w oryginalnej oprawie muzyki elektronicznej. Ta ekspresyjna mieszanka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, tłumnie przychodzącą na koncerty, a sama płyta Transoriental Orchestra szybko zyskała status złotej.

[mat.pras.]

 

Foto Stanisław Wadas