Dubioza Kolektiv kolejną gwiazdą festiwalu 3-Majówka 2018 we Wrocławiu!Opublikowano: 18 lutego, 2018

Jeśli uwielbiacie tańczyć na koncertach i wylewać hektolitry potu pod sceną, mamy dla Was doskonałą wiadomość!

Jedną z gwiazd festiwalu 3-Majówka 2018 obywającego się w dniach 1-3 maja we Wrocławiu będzie bałkański Dubioza Kolektiv!
Swój udział we wrocławskim festiwalu, który rozpoczyna sezon plenerowych imprez w Polsce potwierdzili do tej pory również: Ayo, Kult, Perfect, The Dumplings, Organek, Nocny Kochanek, Pidżama Porno, The Dead Daisies, Jelonek, Vader, Percival Schuttenbach w projekcie “Wild Hunt Live” oraz Mikromusic.

Grupa Dubioza Kolektiv powstała w 2003 roku i zaledwie rok później dokonała wydała swój debiutancki album, który okazał się przełomem na rynku muzycznym. Na nagranej z legendarnym śpiewakiem i poetą Benjaminem Zephaniahem oraz szaleńcami z Fun-Da-Mental płycie Bośniacy zaprezentowali oszołamiającą i niezwykle żywiołową fuzję reggae, dubu, hip-hopu, ska, funku i elektroniki. Kolejne albumy zespołu ugruntowały jego międzynarodową sławę, a genialne koncerty stały się znakiem rozpoznawczym. Ale w ich muzyce nie chodziło nigdy o czystą rozrywkę – bałkański kolektyw (podobnie jak Asian Dub Foundation) od początku walczył o lepszy, wolny od nacjonalizmu i społecznych nierówności świat. Sprzeciwiał się także wielkim wytwórniom muzycznym, podchodzącym do muzyki jak do towaru – większość swoich albumów udostępniał swoim fanom za darmo, bezpośrednio na stronie internetowej. W 2012 zespół wystąpił na Przystanku Woodstock, dając jeden z najlepszych koncertów w historii festiwalu, a rok później nagrał przełomowy album „Apsurdistan”, który ukazał się w niezależnej wytwórni Koolarrow Records, założonej przez basistę Faith No More Billy’ego Goulda. Płyta okazała się największym sukcesem w historii zespołu, a promujący ją utwór “Kažu” uzbierał ponad 15 mln wyświetleń na YouTube. Od tamtej pory Dubioza Kolektiv wyprzedaje na pniu swoje trasy koncertowe.

Na swojej ostatniej, wydanej za darmo płycie „Happy Machine” zespół znów zabiera głos w najważniejszych sprawach współczesności, odnosząc się między innymi do protestów w Turcji i oburzającej postawy Europejczyków wobec kryzysu uchodźczego. Prowokacyjny i bezkompromisowy album został nagrany we współpracy z Manu Chao, Benjim Webbem ze Skindred, pendżabskim śpiewakiem BEE2, katalońską grupą La Pegatina i macedońskim trębaczem Dzambo Agusevem.

Ich żywiołowe koncerty zostają na długo w pamięci. Genialne rytmy, charyzmatyczni wokaliści, szaleńczy sceniczny show i zaangażowany przekaz. Już dziś można się założyć, że koncert Dubioza Kolektiv będzie jednym z najlepszych w historii 3-Majówki!

Od niedawna festiwal 3-Majówka połączony jest z Gitarowym Rekordem Guinnessa odbywającym się tradycyjnie 1 maja we Wrocławiu. Dwa lata temu na wrocławskim Rynku zagrało razem 7356 gitarzystów, co jest najlepszym wynikiem na świecie, a tym roku liczymy na więcej!
Warto spędzić kilka majowych dni we Wrocławiu 🙂

[mat.pras.]