Myśl lokalnie, działaj globalnie! Sukces trzeciej edycji Sea You 3city Music Showcase

Opublikowano: 17 kwietnia, 2024
Myśl lokalnie, działaj globalnie! Sukces trzeciej edycji Sea You 3city Music Showcase

Już po raz trzeci trójmiejski showcase zgromadził najciekawsze zespoły lokalnej sceny, stworzył przestrzeń do spotkań i dyskusji, a także wzajemnej wymiany doświadczeń. Od 11 do 13 kwietnia 2024 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej spotkali się zarówno spragnieni nowych brzmień festiwalowicze, ale i profesjonaliści branży. Wszyscy mogli przekonać się, że w muzycznym Trójmieście pełno jest kreatywnej, artystycznej energii, którą warto pokazać całej Polsce!

Rock, pop, elektronika, folk, hip-hop, jazz i wszystko pomiędzy. Muzyczne Trójmiasto nie zna ograniczeń gatunkowych, nie trzyma się sztywnych ram brzmień ani utartych konwencji – śmiało czerpie z każdej z nich, ale nie boi się eksperymentów i kroczenia nową, jeszcze nie ugruntowaną ścieżką. Jak w przeszłości, tak i dziś – podczas trzeciej już odsłony SEA YOU mocna reprezentacja Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz całego Województwa Pomorskiego pokazała się w blasku świateł na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Instytutu Kultury Miejskiej.

Wystąpił m.in. Tomasz Makowiecki, który swoim koncertem rozpoczął całą trasę promującą najnowszy album, “BAILANDO”; Tomek Ziętek z zespołem, Chrust – folkowe trio, które przeniosło publiczność w rozmarzony świat jak ze snu oraz zespół Kury – ich wielki comeback podczas Inside Seaside nie mógł skończyć się tylko jednym występem! Jednocześnie prześmiewcza i kultowa płyta “P.O.L.O.V.I.R.U.S.” zabrzmiała na Głównej Scenie GTS, wypełniając ją po brzegi.

Festiwal pokazał też Trójmiasto jako rozpychające się w estetyce jazzowej, co można było zobaczyć na koncertach Nene Heroine, Tomasz Chyła Quintet czy Ńoko. A zwieńczenie imprezy w postaci publiczności tańczącej na scenie wokół frenetycznie grającego duetu Lasy trudno będzie przebić innym polskim festiwalom. Mniejszym – lecz nie mniej ważnym – miejscem showcase’u była Scena Magazyn – na której zaprezentowali się m.in. The Ferrules, Seweryn z zespołem, Olędzka, Magda Kuraś Quintet, Sara Kordowska czy Świtała & Stas.

Nowością w programie trójmiejskiego showcase’u był program czwartkowy w Instytucie Kultury Miejskiej ze specjalnym koncertem “Trójmiejska scena gra trójmiejskie piosenki”. Podczas wieczoru zespół pod przywództwem Zosi Bartoś z Alfah Femmes zmierzył się z twórczością takich trójmiejskich zespołów jak Kobiety, Marylin Monroe, IMTM, Homosapiens czy Bóm Wakacje w Rzymie dostarczając wzruszeń i niezwykłej podróży w czasie.

Oprócz muzyki, SEA YOU stwarza wiele okazji do spotkań, rozmów, poszerzania wiedzy oraz wymiany doświadczeń. Panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości – m.in. Łona, Natalia Przybysz, Agata Trafalska, Miro Kępiński, Mikołaj Trzaska, Rafał Bryndal, dr Justyna Dworczyk czy WaluśKraksaKryzys – były okazją do poznania palących zagadnień współczesnej branży muzycznej i wyzwań przed jakimi staje. Praktyczną wiedzę można było chłonąć również podczas warsztatów – m.in. poświęconych współpracy z mediami, z organizacji koncertów czy managementu zespołów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zorganizowane przez partnera wydarzenia, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS: dotyczyły prawa autorskiego oraz praw twórców.

SEA YOU 3city Music Showcase tak jak poprzednie edycje, ściągnęło do siebie nie tylko lokalne zespoły i debiutantów, ale i przedstawicieli branży z całej Polski – managerów, reprezentantów wytwórni, dziennikarzy i wielu innych profesjonalistów. Występujące na poprzednich edycjach zespoły Trupa Trupa, Immortal Onion, Nene Heroine czy Artificialice miały okazję zaprezentować się szerszej publiczności na festiwalach takich jak Męskie Granie czy Tauron Nowa Muzyka Katowice. W styczniu 2024 roku silna reprezentacja Trójmiasta, która wcześniej była obecna na SEA YOU, pojawiła się na najważniejszym europejskim showcase: Eurosonic Noorderslag. Czasem tylko krok dzieli debiutujący zespół od spełnienia marzeń i osiągnięcia sukcesu – a często bywa nim właśnie występ na showcase.

Podczas SEA YOU 2024 zagrali: Tomek Ziętek, Tomasz Chyła Quintet, Kury, Mùlk, Titanic Sea Moon, Chrust, Ńoko, Nene Heroine, Lasy, Bielizna, Tomasz Makowiecki, Odet & Szatt, Black Mynah, The Ferrules, Olędzka, Magda Kuraś Quintet, Sara Kordowska, Antonina Car, Soma, 8 Minute Agony, Świtała & Stas, Masło, Seweryn z zespołem, Ƶółw

Dziękujemy za tegoroczną edycję, a kolejnych wieści znad morza wypatrujcie już wkrótce!

Festiwalowa playlista: https://spoti.fi/4cCwPNb

[mat.pras]