Świetne muzyczne kino na kultowym ekranie. Roman Gutek i Avant Art partneruje festiwalowi Great September i zaprasza na pokazy filmów o muzyce

Opublikowano: 25 lipca, 2023
Świetne muzyczne kino na kultowym ekranie. Roman Gutek i Avant Art partneruje festiwalowi Great September i zaprasza na pokazy filmów o muzyce

Znakomite filmy o wybitnych muzykach i zespołach, spotkanie z nagradzanym reżyserem Marco Porsią i niesamowity klimat łódzkiego, studyjnego kina Charlie – dzięki współpracy festiwalu Great September z Romanem Gutkiem i Avant Art, na fanów dobrej muzyki i kina w dniach 14-16 września czekają trzy dni dźwiękowo-filmowej uczty.

Druga edycja Great September Showcase Festival & Conference w Łodzi to wielkie święto muzyki i wszystkiego, co się z nią wiąże. Licznym koncertom towarzyszyć będą interesujące panele dyskusyjne, wystawy i warsztaty, w których wezmą udział artyści, ich menedżerowie, promotorzy, wydawcy, dziennikarze i inni najważniejsi przedstawiciele branży muzycznej. Specjalne miejsce poświęcone zostanie także filmom z udziałem i o najciekawszych muzykach oraz zespołach współczesnej sceny.

Przez trzy dni trwania festiwalu, zaprezentowane zostaną znakomite dokumenty, o wybór których zadbał partner Great September – Avant Art Festival. Od lat organizujący pod nazwą Avant Art Film, interesujące pokazy filmów z muzyką niezależną w roli głównej. Wszystkie będzie można zobaczyć w działającym od 1994 roku, obecnie jedynym kinie studyjnym w Łodzi – Charlie – od początku istnienia prezentującym ambitne filmy dla prawdziwych kinomanów. Do tej pory kino odwiedziły tak wielkie postaci dużego ekranu, jak m.in. Terry Jones, Ang Lee, Michael Nyman czy Krzysztof Kieślowski, a już we wrześniu otworzy się ono dla gości festiwalu Great September. Będzie to kolejny projekt festiwalu Great September organizowany w ścisłej współpracy z łódzkimi instytucjami kultury i wykorzystujący ogromny potencjał tego miasta. W ramach pokazów filmowych na Great September zobaczymy m.in. „Max Richter’s Sleep” – fascynujący dokument, który miał swoją premierę na festiwalu w Sundance, podglądający światowej sławy kompozytora i muzyka przy wykonywaniu jego 8-godzinnego, wyjątkowego dzieła „Sleep”. „Meet Me in the Bathroom” zabierze nas na sceny Nowego Jorku, gdzie rodziła się muzyka The Strokes, LCD Soundsystem, Vampire Weekend i Yeah Yeah Yeahs. Ten dokument z 2022 roku zawiera sporo nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów z tymi zespołami. W Nowym Jorku powstała też grupa The Swans, której przewodzi wokalista i gitarzysta Michael Gira i która – m.in. za sprawą koncertów na OFF Festivalu – ma w Polsce rzeszę wiernych fanów. O jej historii opowie film „Here Does A Body End?” – wielokrotnie nagradzanego reżysera Marco Porsii, który będzie też gościem specjalnym części filmowej festiwalu Great September. Oprócz dedykowanego spotkania z reżyserem, w łódzkim Kinie Charlie zobaczymy jeszcze jeden jego film – „What You Could Not Visualise”, arcyciekawy dokument o założonym pod koniec lat 70. XX wieku brytyjskim zespole Rema-Rema.

Pośród innych zaplanowanych pokazów warto zobaczyć jeszcze „CAN and Me” – filmowy portret Irmina Schmidta, założyciela krautrockowej formacji CAN, a także „Singeli Movement: Greed for Speed” – dokument w reżyserii Jana Moszumańskiego, stworzony we współpracy z ugandyjską wytwórnią płytową Nyege Nyege Tapes i odkrywający przed nami singeli, muzykę ze slumsów najszybciej rosnącego miasta świata Dar es Salaam. Interesująco zapowiada się również pokaz poruszającego „Serca psa” – filmu piosenkarki i performerki Laurie Anderson, dedykowany jej zmarłemu mężowi, Lou Reedowi i premierowo pokazywany na festiwalu filmowym w Wenecji. Wstęp na wszystkie pokazy filmów jest otwarty zarówno dla festiwalowiczów i gości Great September, jak i pozostałych widzów. Dla posiadaczy karnetu Great September – bilet wstępu kosztuje 10 zł. Cena biletu na pokazy bez karnetu – 20 zł.

Bilety będą dostępne w kinie podczas festiwalu w dniach 14-16 września.

Great September – pokazy filmowe
14-16 września, Kino Charlie w Łodzi, Piotrkowska 203/205

Czwartek, 14.09
17:00 – „Meet Me in the Bathroom”, reż. Will Lovelace & Dylan Southern,
2022 r., Wlk. Brytania, 105 min

Piątek, 15.09
15:00 – „Max Richter’s Sleep”, reż. Natalie Johns,
Wlk. Brytania, 2019 r., 99 min
17:00 – „Singeli Movement: Greed for Speed”, reż. Jan Moszumański,
2023 r., 105min
19:00 – „Serce psa”, reż. Laurie Anderson,
USA, 2015 r., 75 min

Sobota, 16.09
14:00 – „CAN and Me”, reż. Michael P., 90 min
16:00 – „Where Does A Body End? About The Swans”,
reż. Marco Porsia, 161 min.
19:00 – Marco Porsia – spotkanie z reżyserem
20:00 – „What You Could Not Visualise”, reż. Marco Porsia, 93 min

Pokazy filmowe to jedne z wielu wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Great September Showcase Festival & Conference. Jej osią będzie słynna ulica Piotrkowska – to wokół niej skupiać się będzie życie festiwalowe i związane z nim atrakcje. Reprezentacyjne miejsce Łodzi i jeden z najbardziej znanych adresów w olsce przez trzy dni będzie tętnić najlepszą muzyką.